6 Ocak 2013 Pazar

Avengers 1998 Dizisi 8. Sayı Özeti

Gerekli Şeyler "Avengers Dissambled"ı basarken okur arkadaşlara grubu bu dağılma noktasına getiren aşamaları özetlemek istedim. Scarlett Witch'in çıldırma süreci işte tam da bu 84 sayılık özetin içinde aşama aşama yer alacak ve sürece birlikte şahit olacağız. Gruba dair ön bilgi Avengers 1998 Dizisi Geniş Özeti - 1, geniş bir inceleme isteyenler Avengers’ı Karşıtı Üzerinden Tanıyalım ve ilk sayıları merak edenler Avengers 1998 Serisi Özeti 1 ve 2. sayılarAvengers 1998 Serisi Özeti 3 ve 4. sayılarAvengers 1998 Dizisi 6. Sayı, Avengers 1998 Dizisi 7. Sayı Özeti yazılarını okuyabilirler.

Avengers 8
Jarvis'e daha önce gelmiş olan mektubun sırrı çözülür, grupta sorun yaşayan kahraman sayısı 4'e çıkar, Scarlett gözyaşları içinde bir karara varır.

Jarvis, uzak bir latin ülkesinde küçük bir kızın okuması için para gönderiyordur. Şimdi o yoksul memleket kızı okutmak üzere Amerika'ya göndermektedir. Jarvis kızcağızı karşılamak için eline aldığı kızın çocukluk fotoğrafıyla karşılamaya gider havaalanına. Çok hareketli bir havalanı baskınıyla hikaye devam eder. Silverclaw adlı genç kızın başı çektiği kötü adamlar insanlara dehşeti yaşatırlar.
Olanlardan habersiz Avengers'ler de kendi dertleriyle uğraşmaktadır.
Bu sayıda yedek genç elemanlar Justice ile Firestar da çağrılır ancak Firestar bir kriz yaşamaktadır. Sevdiği erkeğin peşinden Avngers'e katılmış olan kızcağız kocasının peşinden istediğini yapan ev hanımı modunda olmaktan mutlu değildir. Hatta buna bir de göğüslerini açıkta bırakan bir kostümün hediye edilmesi de eklenince hepten dellenir. Gençliğinin tadını çıkarmadan yetişkin ve kocasına sadık kadın halinden hoşlanmamıştır.

Captain yeni edindiği enerji kalkanına alışmaya çalışmaktadır.
Thor, işlerini bahane göstererek bir süre uzak kalmak ister gruptan.
İroniktir, kendisi bir suçluyken gruba dahil edilen Hawkeye daha önce kötü olup kahramanlığa terfi eden Thunderbolt grubuna savaş açmaya karar verir. Ve bu iyinin kötü, kötünün iyi olabileceği meselesini Scarlett Witch'le konuşur. Unutmadan ekleyeyim, Avengers'in Zemo adlı faşist'in dünyaya egemen olma düşünü de bu gruplar birlikte engellemişlerdir yakın zamanda.
Bu konuşmanın üzerine duvardan gelen Vision eşinin değişen kostümünü görür ve son derece duyarlı davranarak "kıyafetinin değiştiğini fark ettiğini" belirtir. Kocaların çoğunlukla görmediği saç, kıyafet, aksesuar değişiklikleri ve onların duyarsızlığından şikayet eden eşlerin durumuna hoş bir gönderme. Ve fon... Koridorda evli ama hanım eşlerini kaybetmiş çiftlerin mutluluk tabloları vardır. Scarlett zarifçe Vision'un (Görüntü) içinden geçer ve tek başına kalabileceği bir kuytuya çekilir. 


Neyse, alarm gelir, havaalanına hareket ederler. Onlarla birlikte olmayan Iron Man yola çıkar Thor çelişkidedir.

Avengers iyi donanımlı bir ekiple savaşmaya hazırlanırken enerji tuzağına yakalanır. Düşmanlarının başı Magnum Moses adlı siyahidir. Apocalips tarafından verilen güçleriyle zemine, toprağa ayak basınca durmayan depremler yaratabiliyor bu adam ve mecburen topraktan uzak yaşaması gerekiyor. Siyahi düşmana siyahi kahraman: Triathlon

Kapakta da görüldüğü üzere tamamı beyaz ırktan olan kahramanları yararak geçen kişi Triathlon'dur. Kapak tasarımı şimdiden daha sonra olacaklara gönderme yapıyor niteliktedir.

Veee Triathlon grubu kurtarır, adamları alt etmeye başlarlar. Bu arada Triathlon "grup çalışması ne güzelmiş ben de isterim" gibisinden espri yapar, Captain "istediğin kadar alabilirsin" der. Bu da bir hazırlıktır zaten. Ancak grup yine zora düşer. Özellikle Silverclaw ormanla bütünleşmiş güçleri sayesinde istediği hayvana dönüşmektedir. Bu sırada Captain Wonder Man'i çağırmasını ister Scarlett'ten ama o "yapamıyorum, yapmak istemiyorum, o bir silah değil bir kişi" yanıtını verir. Thor ve Iron Man'in yetişmesiyle kötüler dağılır, kaçarlar. Bütün bu tantana asıl hırsızlığı gizlemek için yapılmıştır (tanıdık geldi mi?). Düşman kaçarken Triathlon kaçtıkları uçağın tekerleğine gizlenir. Silverclaw teslim olmuştur. Aslında kimse öldürülmesin diye onlara katılmıştır. Bir de kendisi Jarvis'in hala çocuk sandığı küçük kızdır

Malikanye döndüklerinde Scarlett odasına kapanmıştır. Hayatını ve yalnılığını sorgularken Simon ortaya çıkar çağırılmadan. Scarlett göz yaşları içinde onunla öpüşmeye başlar. Vision olaya tanık olur ve sessizce uzaklaşır. Psikolojiye girersek, Scarlett ilk defa burada babasını anmıştır... Bunu sonradan ele alacağız artıkın:

Ek bilgi 1
Kimi zaman çok fazla çizgi roman okuyanların farklı çizgi roman ve/veya yayınevlerinin eserlerinde benzerlikler bulduğunda hemen "hırsızlık yakalamış" hissi yaşadığını biliriz. Büyük bir haz ve hafiyelik ve sanat eleştirmenliği duygusu yerleşir bu kişilerin yüreklerine. Tabii bir süre sonra abartılı devam ederse bunun paranoya haline geldiğini söylemek de boynumun borcu. Bununla birlikte kötü niyetli ve bilinçli hırsızlıkları saymazsak devamlı yenilikler üretmeye çalışan bir sektörde benzerlikler olacağı da kaçınılmaz olacaktır.
Aşağıdaki bilgileri yıllardır bir kenarda tutuyordum bir gün paylaşırım umuduyla. Dün Marmara Çizgi'nin dilimize başarıyla kazandırdığı Red Sonja albümünün ikinci kitabı olan "Ok Ustası"nın finalinde büyücü Kulan Gath'ı görünce paylaşımın zamanı geldi diye hissettim.
Red Sonja cildinin arkasında verilen bilgilerde Kulan gath'ın görüldüğü tüm maceralar ve mücadele ettiği kahramanlar anlatılmış. Bizde basılan çizgi romanlarda büyük eksikliği duyulan bilgi paylaşımına iyi bir örnek olduğunun altını çizmek isterim bu uygulamanın. İşte o Kulan Gath Marvel'ın Avengers dizisinin vol. 3, 27-30 sayıları arasında görülmüş, Avengers'a o dönem katılmış olan genç kahraman Silverclaw'ın Tanrıça olan annesini öldürmüştü.
İşte benim konum da bu Silverclaw kostümü ve öncülü...Silverclaw, (yaratıcıları Kurt Busiek - Gerorge Perez) Avengers'ın 8. sayısında bir havaalanı baskını sırasında ortaya çıkmış, kahramanlarla dövüşmüştü. Güçleri farklı hayvanların biçimine bürünme şeklindedir. Bu da yine Marvel'ın Alpha Flight grubu elemanı Snowbird'i hatırlatmaktadır; ki o da kızılderili tanrılarını çocuğu muydu neydi! Herneyse, Silverclaw kahramanlarla dövüşür ve aslında teröristlerin rehin aldığı yolcuları kurtarmaya çalışmakta olduğu anlaşılır. Dahası uşak Jarvis'in para gönderip okuttuğu küçük kız çıkar kendisi.
Hikayesini bir yana bırakırsak gümüş tenini de görmezden gelirsek kostüm tasarımının bana tanıdık geldiğini söyleyerek aşağıdaki örneği vermemi yadırgamazsınız sanırım:

Esper -Lass...
Esper Lass, DC Comics'in gelecekte bir araya gelen genç kahraman grubu Legion of Super Heroes'inin hem bireysel olarak hem de Legion of Super-Villains grup üyesi olarak düşmanıdır. İlk kez 1975 yılında "Superboy Starring the Legion of Super-Heroes" dizisinin 212. sayısında ortaya çıkmıştır ve yaratıcıları Jim Shooter ile Mike Grell olmuştur. Asıl adı Meta Ulnoor olan Esper Lass Satrürn'ün uydusu olan Titan'dan gelmektedir ve tüm ırkı gibi; ama onlardan çok güçlü, bir telepattır.

Vesaire vesaire vesaire


Konumuza dönersek: Bu ikisinin arasında 23 yıl fark var ama kostümleri çok benziyor, oh be bir daha söyledim içim rahat etti!

Ek bilgi 2
Thunderbolts
Thunderbolts, Marvel Comics'in meşhur "Onslaught" öyküsünden hemen sonra ortaya çıkardığı bir süper kahraman topluluğudur. Onslaught'la dövüşen Avengers ve Fantastik Four üyeleri dünyayı kurtarmak adına ölüp-ortadan kaybolunca Thunderbolts yerlerini almaya yeltenir.
İlk kez The Incredible Hulk'un 449. sayısında Şubat 1997'de okurla buluştular. Citizen V, Atlas, Songbird, Mach 1, Techno, Meteorite bu grubun kahraman üyeleridir. Daha doğrusu aslında super villain olan kılık değiştirmiş kötülerdir. Screaming Mimi, Baron Zemo, Goliath, The Fixer, Moonstone, The Beetle'dır bunlar ve gizli planlar peşindedirler. Ancak işler umdukları gibi gitmez. Kahramanlığı seven grup Baron Zemo'ya başkaldırır ve gerçek kahramanlar oluverirler zorluklardan sonra (Avengers'la işbirliği). Halen de gruba bir zamanların kötüleri katılmaktadır.


Ümit Kireççi

Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails