18 Mayıs 2012 Cuma

Pepee, Pocoyo Tarafından Mahkemelik!

8 TEMMUZ 2011 CUMA tarihinde "Pepee ve Pocoyo: İkizler Burcu! mu?" başlıklı yazımızla ilk kez bizim dile getirdiğimiz Pepee karakterinin Pocoyo'dan alınmış olabileceği iddiası dillenerek her alanda konuşuldu, Pocoyo'nun yapımcılarının kulağına gitti mahkeme yolu açıldı ama nedense dergisi, promosyon ürünleri çıkan Pepee'ye tüm yanlışlıklar duyurulduğu halde devlet desteğimiz eksik olmadı.   

Pepee Mahkemede
Kamuoyunun uzun süre gündeminden düşmeyen çizgi film karakterleri ‘Pepee-Pocoyo’ benzerliği yargıya taşınıyor
Haberlerde ve çeşitli köşe yazılarında gündeme gelen ve “Pepee , Pocoyo ‘nun taklididir…” sözü Pocoyo’nun sahibi olan İspanyol Zinkia firmasını harekete geçirdi.
Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen ve lisanslarını alacak 120 firma yetkilisiyle görüşen Zinkia firması yetkililerine en çok; ‘Türkiye’de halledilmesi gereken bir taklit problemi olduğu ve bunun için neler yapacaklarıyla ilgili sorular yönetildi.
Zinkia firması eşbaşkanı Maria Dolan, “Bu konuda bilgi ve delil toplama için çalıştık. Elbette 35 milyon Euro yatırım yaptığımız bir ürünün önündeki engelleri kaldırmak için gerekli tedbirleri alacağız. Hukuki işlemler başladığından bu konuda fazla konuşmak istemiyoruz.” dedi.
Lisans verdikleri firmaları rahat olmaları konusunda da uyaran Dolan, sözlerini, “Hem kendi hem de lisans verdiğimiz firmaların hakkını korumak için elimizden geleni yapacağız. Ayrıca Türk yargısına güveniyoruz ve uluslararası üne sahip bir karakterin hiçbir ülkede taklit edilmemesi gerekir.” şeklinde tamamladı.
Dünyanın en çok sevilen ve YouTube’dan 1 milyara yakın videosu tıklanan Pocoyo, Türkiye’de lisanslarını alacak firmalara ilk defa arz edildi. Kısa sürede Türkiye’de de fenomen haline gelen sevimli karakter, çocuklara doğru davranışlar kazandırma konusunda da önemli bir misyonu yerine getiriyor. Arkadaşları fil, köpek ve uyuyan kuş ile her gün maceradan maceraya atılan Pocoyo, sadece çocukların hayallerini güçlendirmekle kalmıyor; içlerindeki sanatçıyı, bilim adamını, polisi, öğretmeni, müzisyeni, aşçıyı bulmalarını sağlayarak keşifleri destekliyor.
Kaynak - Derin Medya 

1 yorum:

DOREMİ dedi ki...

Bizde PEPE YE SAHİP ÇIKALIM BİR ŞEKİLDE DAHA DA ÇOĞALSIN BU TÜR İŞLERİ YAPANLAR..:))

Linkler

Related Posts with Thumbnails