18 Haziran 2014 Çarşamba

Nietzsche'nin deliliğe giden hayat öyküsü çizgi roman oldu

Kaynak - Hürriyet
...
Radikal bir filozof ve başıboş bir romantik olan ünlü filozof Nietzsche'yi Fransa'nın genç yeteneklerinden Maximilien Le Roy 'Nietzsche- Özgürlüğü Yaratmak' a
dıyla çizgiye taşıdı.

Düşünceleri ile insanlık tarihine büyük katkılar yapan, kuramları zor anlaşılan 'ustaların' hayatları, çizgilerin gücü ve yaratıcı metinleriyle her yaştan okurun ilgisini çekiyor. Serinin üçüncü kitabı "Nietzsche- Özgürlüğü Yaratmak" raflardaki yerini almaya başladı.


FREUD'UN KADIN DÜŞMANLIĞI VE MARX'IN YOKSULLUĞU

Marx'ın çocukluğu, çocuklarıyla ilişkisi ya da yoksulluktan şikâyet etmesi... Freud'un yaşadığı dönemde kadın düşmanı olarak görülmesi ya da hastalarıyla ilişkileri... Nietzsche'nin çocukken besteci olmak istemesi, felsefi düşüncesinin temelleri ya da kız kardeşi ile gergin ilişkisi... Esen Kitap'ın çizgi biyografi serisinde etkileyici yaşamları bulacaksınız...

ÇİZGİYE DÖNÜŞMÜŞ BİR NIETZSCHE

"Nietzsche-Özgürlüğü Yaratmak" kitabının çizeri, Fransa'nın genç yeteneklerinden Maximilien Le Roy. Le Roy, Fransız felsefeci Michel Onfray'in "Dönüşümün Masumluğu- Friedrich Nietzsche'nin Hayatı" adlı senaryosunu keşfetti ve bu senaryoyu çizgi roman olarak uyarlamaya karar verdi. 29 yaşındaki genç çizer, Van Gogh'u andıran çizimleriyle, Nietzsche'nin öfkeli ve heyecanlı duruşu ile deliliğe gömülme halini etkileyici bir biçimde sunuyor. Kitabın yazarı Michel Onfray ise ülkemizde de tanınan bir felsefeci. Sade ama bir o kadar zengin anlatım gücüyle anlaşılması zor filozoflardan olan Nietzsche'yi kolaylaştırıyor.

Nietzsche, dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayatı ve eserleriyle merak uyandıran filozoflardan biri. "Nietzsche- Özgürlüğü Yaratmak" kitabıyla Nietzsche'nin düşünce dünyasını kavrayacak, yaşamının önemli anlarına tanık olacaksınız.

Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails