19 Şubat 2013 Salı

"Logicomix" Semineri Raporu

Albatros Yayınevi tarafından basılan LOGICOMIX'in dün Doğuş Üniversitesinde sergi ve semineri gerçekleşti. Etkinlikte Apostolos Doksiadis ile Hristos H. Papadimitriu tarafından hazırlanan, dilimize Özge Özgür tarafından kazandırılan ödüllü çizgi romanın yaratım aşamaları ve Türkiye'de çizgi roman algısının değişiminin zorunluluğu konuşuldu.
Prof. Nazan Erkmen'in kısa açılış konuşmasıyla başlayan etkinliğe öğrencilerden olduğu kadar öğrenci olmayan çizgi romanseverlerin de ilgisi vardı. Albatros Yayınevi adına Kosta Sarıoğlu, Çizgi Roman Derneği adına sayın Fuat Aktüre, Flaneur Comics adına Servet İnandı ve çizer Enis Temizel'in katıldığı program farklı aşamalardan oluşuyordu.   
Açılış konuşmaları ardından yayınevinin alt yazıyla sunduğu kısa video son derece bilgilendiriciydi. Logicomix yaratıcılarının 5 yıl süren matematik, mantık ve çizgi roman serüvenini özetleyen film ekibin matematikçilerin nasıl delirdikleri duyunca delirmeyi öğrenmeleriyle başlıyor, onlar gibi düşünerek çizgi romana yön verme çabalarını anlatıyor. Sonrasındaysa senaryonun ortaya çıkışı, eskiz aşamaları; ki onlar bu aşamaya taslak çizimlerde tiplerin yüzlerinin patatese benzemesinden dolayı "patotoloji" diyorlardı eğlenerek, sonra çizgi aşamasına geçişi, dünyayı gezerek çektikleri fotoğraflarla mekan oluşturmalarını, gölgeleme, çini, balonlama v.s. toplam 8 aşamalı çalışmanın detayları bu filmde son derece keyifli bir dille anlatılıyordu. 
Aksilik olmazsa bu film yakında ÇROP Blog sayfasından da izlenebilecek.    
Seminerle birlikte söz alan konuşmacılar Grafik Novel tanımını aktarmaya çalışarak başladılar söze. Kahraman çizgi romanıyla grafik novel türü arasındaki içerik ve teknik farklılıkları irdeleyen konuşmacılar ülkemiz okuru ve yayıncılığının bu türle ilişkisini aktardılar.
Seminerin ilerleyen bölümlerinde okurlardan gelen sorulara yanıt veren katılımcılar özellikle çizgi roman yayınlayan yayınevlerinin pazarlama ve reklam bütçeleriyle çizgi roman dağıtımın girdiği çıkmazı aktardılar. Ülkemizde gerçekleşen en büyük etkinliğe ev sahipliği yapmış 1001 Roman'ın ve çizgi roman dünyamızın bu etkinlikle kazanımlarıyla kaybedişleri bu bölümde masaya yatırıldı.
Sergi bir süre daha gezilebilecek.
Yer: Doğuş Üniversitesi – Acıbadem Kampüsü Tiyatro Bölümü Sergi Alanı
Tarih: 18 Şubat – 4 Mart 2013

Sergi ve etkinlik fotoğrafları - http://www.mediafire.com/?2a17n7ui0da0h

Ümit Kireççi

Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails