18 Şubat 2013 Pazartesi

Çizgi romandan “çıtır edebiyatı”na: She-Hulk ve Rogue

Marvel, Hulk’un dişi kuzeni She-Hulk ve X-Men’in dişi mutantı Rogue’un maceralarını kadın okuru hedefleyen iki romana taşıyacak.
Çizgi roman yayıncısı Marvel “çıtır edebiyatı” alanına el atıyor. Kadın okurları hedefleyen yayınevi, Hyperion Books adlı bir başka yayıneviyle yaptığı işbirliği kapsamında bu yaz “kozmik kötülükle savaşırken mutluluk ve aşk peşinde koşan güçlü, zeki kadın kahramanları” içeren iki yeni roman yayımlayacak.

İlki Incredible Hulk’un dişi kuzeni She-Hulk, diğeri ise X-Men’in dişi mutantlarından Rogue. Yayıncı böylece süperkahramanlarını ilk kez çizgi romandan dünyasından edebiyat alanına taşımış olacak.

Kapağında yeşil bir rujun göründüğü “The She-Hulk Diaries” zaman zaman yeşil bir deve dönüşen aşk arayışındaki şirket avukatı Jennifer Walters’ın maceralarını anlatıyor. Walters, “gündüzleri kariyer merdivenlerini tırmanır geceleri ise kötülerle savaşıp dünyayı kurtarırken bir yandan da zaman zaman yeşil bir deve dönüşen bir kız arkadaştan rahatsız olmayacak ‘Bay Doğru’yu arıyor.” Marta Acosta’nın yazacağı romanın yayım tarihi haziran ayı. 

Christine Woodward’ın yazacağı Rogue Touch ise, aynı zamanda “gündelik hayatın zorlukları ve romantizm arasında gezinmeye çalışan,” dokunuşu ölümcül  X-Men kahramanı Rogue’un maceralarına odaklanıyor.

Rogue ilk erkek arkadaşını komaya soktuktan sonra “yakışıklı ve başka dünyaların adamı James’le” tanışıyor. Rogue, bir araba çalıp otobana çıktıktan sonra yıkıcı güçlerini onu gerçekten anlıyormuş gibi görünen tek adamı korumak üzere kullanıp kullanmamaya karar vermek durumunda kalıyor.

Hyperion’ın yayın yönetmeni Elisabeth Dyssegaard, “Kitapların kadın veya erkek çizgi roman okurlarının yanı sıra süperkahramanlarla zaten sevdikleri bir mecra yoluyla tanışacak olan yeni bir kadın okur grubunu da cezbedeceğini düşünüyoruz” dedi.
(Guardian)
Kaynak - Radikal 

Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails