13 Haziran 2012 Çarşamba

Çizgi Roman Dünyasının "Kötü Babaları"

Babalar günü yaklaşırken çizgi roman dünyasında gözüme takılan kötü baba olan ve kötü baba davranışlarına maruz kalan kahramanları ele almak istedim: 
Magneto - 
1963 yılı X-Men 1. sayısında ortaya çıkmış olan karakter yazar Stan Lee ile Jack Kirby yaratısı. Bilindiği üzere kendisinin son derece trajik bir hikayesi var. 2. Dünya Savaşı'nda ailesinden koparılan ve kamplara kapatılan yahudi kökenli Magneto yıllar sonra özgür kaldığında kendi çocuklarına babalık yapacağına onları çingenelere bırakıp gitmiş, yıllar sonra onlara sahip çıktığında da aklına gelen tek şey onları suça bulaştırmak olmuş. Çocukları bilindiği üzere Scarlett Witch ile Quiksilver. Bugünlerde Marmara Çizgi'nin dilimize kazandırdığı House of M'in de bir nevi isim babası.  

David Cain -
1999 yılı Batman dizisi 567. sayısında ortaya çıkan kiralık katil Cain, Kelley Puckett ve Damion Scott yaratısı. David Cain'i kızı Cassandra'yı yetiştiriş tarzından dolayı sevmiyorum ben. 8 yaşında babası tarafından insan öldürmeye teşvik edilen kızcağız evden kaçmış, sokaklarda yaşamış, Batman tarafından bulunup Batgirl yapılana kadar da sefil yetişmiştir. Hatta kimseyle iletişim kurmayacak kadar konuşmaktan uzak kalmıştır. David Cain'in bir babalar gününde cezaevinde ziyaretine gelen kızı tarafından yediği dayak unutulmazlar arasındadır bence.

Kingpin -
Marvel Comics kahramanı Örümcek Adam'la Daredevil'in en büyük düşmanlarından olan Kingpin 1967 yılı The Amazing Spider-Man 50. sayısında okurla tanışmış, Stan Lee -  John Romita Sr. yaratısıdır. Kingpin, oğlu Richard Fisk'e öyle kötü davranmıştır ki çocuk genliğe ulaşır ulaşmaz babasını ortadan kaldırmaya kalkışarak önce The Schemer sonra The Rose kod adlarıyla yer altı dünyasında olaylar çıkarmıştır.
Plastik Man -
Asıl adı Patrick "Eel" O'Brian olan Plastik Man DC Comics'in en eski karakterlerindendir. İlk kez Police Comics'in 1941 yılı 1. sayısında ortaya çıkan kahraman daha sonra Quality Comics'e transfer olarak 1956 yılına kadar orada kalmış, ardından DC Comics'e geçmiştir. Yaratıcısı Jack Cole. Evet, ben bu çok sulu ve ciddiyetsiz kahramanı kötü baba olduğu için sevmem. Oğlunu ihmal eden ve ona neredeyse hiç sahip çıkmamış olan karakter Justice League'de olduğu dönemde Batman'la sokaklara indiğinde ilk defa oğluyla karşılaşmıştır. Babasının güçlerine sahip çocuğun kabul görmek için güçlerini soygun için kullanmaya kalkışması son anda engellenmiştir. Bu çocuk şu sıralar Offspring adıyla kahramanlık yapmaktadır. 


Vance Astrovik -
New Wariors'un gedikli elemanı ve The Avengers'in toy kahramanı olan Vance birçok kod isimle anılmıştır.  Giant-Size Defenders'in 1975 yılı 5. sayısında ortaya çıkmış olan genç kahraman Don Heck ile Gerry Conway ortak yaratısı. Telekinezi güçlerine sahip genç bir baba olarak listemde yer almıyor. Kötü bir babanın istismarı sebebiyle burada. Tuhaf güçlerinden dolayı oğluna fiziksel şiddet uygulayan babasından kaçmak zorunda kalan Vance yıllar sonra geri döndüğünde yaralı haline rağmen hem annesini kurtarmak hem de babasını engellemek isterken yanlışlıkla babasının ölümüne neden olur. Daha sonra yargılanır vs. İşte, babanın günahını evlatları çekiyor.
Deathstroke the Terminator - 
Asıl adı Slade Wilson olan Deathstroke adeta ölümsüz bir ölüm makinesidir ve muhteşem bir strateji uzmanıdır. İlk kez 1980 yılı New Teen Titans (vol. 1) 2. sayısında okurla tanışan Marv Wolfman - George Pérez yaratısı tüm kahramanların kabusu olmakla birlikte beş para etmez bir babadır da. Oğulları kendisi yüzünden ölmüştür hatta birini kendi vurmuştur. Kızı ise bir iyi bir kötü ortalıkta dolanmaktadır. Ve o da babası gibi tek gözlüdür.


Howard Hogan -
Magico Vento (Büyülü Rüzgar) düşmanı karakter Chicago'lu bir iş adamı olarak ortaya çıkarken daha sonra para için her tür pisliği yapabilecek adama dönüşmüş, gizli bir tarikat elemanı ve hatta başı olduğu öğrenilmişti. Büyü ve kötü güçlere yakın olan karakter en son çizgi roman dizisinin kahramanı Ned Ellis'in de babası çıkmıştı. Bu arada belirteyim Lal Kitap tarafından yayınlanan dizinin son 16 sayısına yaklaşılırken baba oğlunu, oğul babasını öldürmek için uğraşıyor.

Comedian -
Edward Morgan Blake belki de doğum ve ölüm tarihlerine sahip tek çizgi roman karakteridir: 1924 – 11 Ekim 1985. Alan Moore'un "Watchmen" başyapıtının karakterlerinden olan, Comedian sevdiği kadına tecavüz etmiş, çocuğu olan kıza hiç sahip çıkmamış kötü bir babadır. 
Green Arrow -
Oliver Queen, Mort Weisinger ve George Papp yaratısı olup ilk kez More Fun Comics 1941 yılı 73. sayısında ortaya çıkmış. Justice League'nin sıradan bir okçu elemanıyken özel bir diziyle ön plana çıkarılan kahraman kendisi gibi kahramanlık yapan oğlunun uyuşturucu kullandığının farkında bile değildi bir dönem. Yakın zamanda Black Canary ile evlenen kahraman çocuk yapmak isterse eşinin çok düşünmesi gerekirmiş gibi geliyor bana.

Norman Osborn -
Bilindiği adıyla Green Goblin olan ama zaman içinde defalarca ölüp  dirilen, rol değiştiren, şimdilerde de kahramanlığa soyunan Osborn Stan Lee ile Steve Ditko yaratısı olup, ilk kez The Amazing Spider-Man 1964 yılı 14. sayısında ortaya çıkmış. Takıntılı bir deha olan Norman oğlu ve devamında da torununa kadar uzayacak psikolojik rahatsızlıkların da kaynağı olmakla birlikte ilgisiz ve sorumsuz bir baba örneğidir.


Alan Scott -
Yakın zamanda eşcinsel olarak tekrar kurgulanacağı haberi yayılan Green Lantern'i kötü baba yapan bu tercihi değil benim gözümde. Gizleyeceğine dürüst olması onu iyi bir örnek bile yapabilir. Önemli olan ruhunun adam olmasıdır diyebilirim. Bill Finger - Martin Nodell yaratısı karakter 1940 yılında ortaya çıkmış, ilk kez All-American Comics dizisi 16. sayıda okurla tanışmıştır. Scott, oğlu Todd ile kızı Jen ile ilgilenmemiştir. Her ikisi de süper güçlere sahip çocuklar koruyucu baba elinde çok çekmişken Jen çocuk yurdunda tacizden dönmüştür.    

 
Brian David Banner -
Bizim bildiğimiz HULK karakterinin asıl kimliği olan Bruce Banner'in babası olan, Bill Mantlo - Mike Mignola yaratısı olan Brian ilk kez 1985 yılı Incredible Hulk Vol. 2 dizisi 312. sayısında ortaya çıkmış. Deha düzeyinde bir beyne sahip olan karakter aynı zamanda psikolojik sorunludur da. Oğlunun içindeki "canavar genini" yok etmeye karar vermiş olan Brian eşinin ölümüne  sebep olduğu gibi oğluna da çok defa fiziksel ve psikolojik şiddet uygulamıştır. 

Darkseid -
Şimdi bunu buraya aldım ama gerçekten de mantıklı oldu mu onu düşünüyorum. Darkseid yaradılışı itibariyle bir tür kötülük tanrısıdır ve zaten kötü olmak durumundadır. Hatta son yıllarda DC Comics evrenlerinin tamamındaki en köpkötüdür ve her bir lanet bunun başının altından çıkmaktadır. Neyse, adam baba ama sonuçta. Hem de kendisini öldüreceği kehanetinin öznesi Orion gibi içinde iyiliği taşıyan bir tanrıyla kötülüğün en saf halini barındıran Kalibak'ın babasıdır. Adam kötüdür, babalığı da aynı derecede berbattır, olacağı bu :)

Ümit Kireççi
"Çizgi Roman Hayatın İçinde" Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails