4 Mayıs 2020 Pazartesi

"Çizgi Roman Okurları Hangi Çizgi Romanları Öneriyor?" Yazı Yarışması Başlıyor.

Çizgi romanın çizgilerle, yayınla gelişeceği nasıl gerçekse hakkında düşünmeyi becerebilen insanlarla zenginleşeceği de apayrı bir gerçektir.

Çizgi roman okurları çizgi roman sanatının insana yazılı ve görsel metinlerin birleşimiyle bazen dizi çizgi romanlarla bazen de grafik romanlarla nasıl bir estetik haz verdiğini yakından bilirler. Gün gelir çizgi roman maceralar, şiirsel metinler, grafik tasarımlarla okurunu el üstünde tutar, taşır, hayal dünyasına götürür. Bilim kurgu, serüven, korku, eğlence, felsefe, fantastik, erotik türlü konular türlü nedenlerle okunur ve türlü nedenlerle takip edilir.


Amerika’nın comics’i, Fransız/ Belçika’nın bandé dessinee’si, İtalyanların fumetti’si ve Japonların manga’sı dünyayı etkileyen ekoller olarak en başta yerlerini almışlardır. Peki ama onları ayıran özellikler nelerdir? Onları okuyan ve takip edenler neden seçer? Nesi onlara çekici gelir? Bunların bir nedeni elbette vardır…

Ancak daha önemlisi, çizgi romanı tanımayan birileri neden çizgi roman okusun? Veya şöyle soralım “okusun ama neyi - neden okusun?”.

Çizgi roman okurlarına çağrımızdır:
Çizgi roman hakkında yazın, ödül kazanın, çizgi romana okur kazandırın!

Yazı İçeriği:

Neleri okumayı sevdiğinizi düşünün, onları birilerine tavsiye edecek olsanız gerekçeleriniz neler olurdu onu düşünün, bir veya birkaç çizgi romanı, ekolü, türü, yabancı-Türkçe çizgi roman örneklerini gözünüzün önüne getirin ve yazın.

Yazı Kuralları: 
Ariel, 12 punto 

Sayfa Sınırlaması:
1 – 2 A4 sayfa.

Son Başvuru Tarihi:
20 Haziran 2020

Başvuru Adresi:

Ödül, Organizasyon, Süreç:

- Bu yarışma ÇROP, Hayal-Et e-dergi ve Gerekli Şeyler ortaklığıyla düzenlenmektedir.
- Yazılarınız üç kurum jürisi tarafından değerlendirilmeye alınacaktır.
- İlk üçe layık görülen yazılar HAYAL-ET e-dergide yayınlanacaktır.
- İlk üçe giren yazıların sahipleri Gerekli Şeyler Yayıncılıktan ödül kazanacaktır.
- Dereceye giremeyen yazılar ÇROPBlog'da yayınlanacaktır.

  


Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails