9 Şubat 2014 Pazar

Çocuklara Animasyon Tuzağı

Evlerinde televizyon olan çocuklar için tehlike çok büyükse de, bilgisayarı olan aileler için de durum pek farklı değil…

Kaynak - Habervaktim
İhvanlar.net'in animasyon uyarısı şöyle:
"Değerli kardeşlerimiz, bilgisayarların evlerimize girmesi ile özellikle çocuklarımız için bir çok tehlike de evimize girmiş durumda.
Evlerinde televizyon olanların çocuklar için tehlike çok büyükse de bilgisayarı olan aileler için de durum pek farklı değil…
Bildiğiniz gibi dünyayı kasıp kavuran bir “çizgi film” sektörü var. Bir oyuncak satmak için dizi şeklinde yüzlerce bölümlük çizgi film yapıyorlar. Sonra üretilen kahramanın oyuncaklarını ve resimlerinin üzerine basıldığı her şeyi çocukların heveslenmesi neticesinde satıyorlar.
Çizgi film sektörü son dönemde yerini “Animasyon”a bırakmış durumda.
Animasyon filmlerdeki tehlike ise gerçekten çok büyük olmasına rağmen bir çok araştırmacının gözünden bile kaçmış durumda.
 Yapılan çizgi filmlerde boyutlar ve ebatlar küçük yani çocuksu. Ancak şekiller ve muhabbetler hiç de çocuksu değil…
Mesela bir araba animasyon filminde arabaların boyutları, renkleri, durumları çocukların izleyebilmesi ve dikkatlerini çekmek için olağan üstü… Ancak çizgi filmin içine karıştırılan görseller, muhabbetler hiç de çocuksu değil.
Yani animasyon filmini çocukların ilgi çekeceği türden yaparak onların filme odaklanmalarını sağlıyor, filmin içine de bilinçaltlarına yerleştirilecek malzemeyi koyuyorlar.
Bir örnek değil bu konuda binlerce örnek verilebilir… İçeriğini anlatmaya gerek duymadan birkaç resim ile iktifa ediyoruz:
Söz de oyuncakların konuştuğu bir animasyon… Karşısındaki diğer oyuncak tarafından öpülen kovboy nere bakıyor dersiniz?
Basit bir araba animasyon filmi deyip geçersiniz… Halbuki erkek-kadın ilişkisi burada da işleniyordur…
İnsan şeklinde çizilen fareler… “Sizin gibiyiz” ama “aşk yaşıyoruz” o halde “siz de bizim gibi olacaksınız” diyorlar çocuklara hissettirmeden…
Amerika’dan ithal edilen bütün animasyonlarda istisnasız bu konuların işlenmesi elbette tesadüf değildir.
Değerli kardeşlerimiz! Bir çok ihvanımızın evinde bu tür çizgi filmler olduğunu müşahede ediyoruz. Çocuklarına vakit geçirmeleri için izlettikleri bu tür çizgi filmler, onları medreseye göndererek, eğiterek vermeye çalıştıkları ahlakı verememelerine veya en iyi olamamalarına sebep olmaktadır…
Şuurlu bir topluluk olup yiyeceğimizden giyeceğimize ve çocuklarımıza da izleteceğimiz şeylere çok dikkat etmemiz gerekir."

3 yorum:

Cobra dedi ki...

Bu bir şaka mı çünkü haberin altında hiçbir yorum görmedim yani onaylıyormuşsunuz gibi görünüyor. Böyle animasyonlara asılsız şekilde saldıran bir haberin , çizgi roman ile ilgili bir platformda görmek üzücü.

Adsız dedi ki...

resmen bu haberi paylaşmış olmanıza inanamıyorum. çok acı.

Çizgi Roman Okurları Platformu (ÇROP) dedi ki...

3.500 haber içinde hepi topu 2-3 olumsuz çr haberi var ve bunların hepsi "basın takibi" içinde yer alıyor... Doğrudan bizim görüşümüz değil, görüş aktarımı.

Kaldı ki karşı görüş duymaya ve üzerinde tartışmaya, düşünmeye ihtiyacımız var diye düşünüyoruz. Aksi taktire kendin çal kendin oynayla bir yere varmak mümkün olmayacaktır :)

Linkler

Related Posts with Thumbnails