17 Aralık 2013 Salı

Çizginin gerçek kahramanları / Mahmut Asrar

Kaynak - Akşam

---

Çizgi roman kahramanlarının çizerleri, Madrid’te düzenlenen fuarda buluştu. Melek ve Pırılkız adlı kahramanların yaratıcısı Türk çizgi romancı Mahmud Asrar da etkinliklerde yer aldı.

‘’Expocomic’’ adıyla 16’ncısı bu yıl düzenlenen çizgi roman fuarına dünyanın bir çok yerinden 95 çizgi roman sanatçısı katıldı. ‘’Hedef sektörün iki uç kısmını bir araya getirmek: çizer ve okuyucu’’ sloganıyla çizgi roman hayranlarını bir araya getiren fuara bu yıl ilk defa Türk çizgi roman sanatçısı Mahmud Asrar da davet edildi. Melek ve Pırılkız gibi yeni dönem çizgi roman kahramanlarının yaratıcısı 37 yaşındaki Asrar, “Asterix’ten Süpermen’e kadar yelpaze geniş ama ben artık bu karakterlerden daha çok bunları yapan, çizen kişilerle ilgileniyorum’’ dedi. 

TALEP VAR Kİ ÜRETİYORUZ

Asrar, “Çizgi roman eskisi kadar güçlü olmasa da son yıllarda kalite olarak çok üst seviyelere ulaştı. Daha üst kesimden okuyucuyla buluşuyoruz. İyi ürünler üretiliyor. Çizim kalitesi de eskiye oranla çok daha yüksek. Sanat değerinin iyi olduğuna inanıyorum. Dünyada çizgi roman piyasası tamamen talebe bağlı. Talep bitmediği sürece çizgi romanlar hayatta kalmaya devam eder. Ben çizerken her yerden ilham alabiliyorum. Bunlar başka çizgi romanlar ya da özellikle görsel şeyler, sevdiğim bir film olabilir ama gerçek hayat olmadığı sürece çizgi romanın içine ya da sanatın içine koyabileceğimiz bir şey olamıyor’’ dedi.

Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails