14 Kasım 2013 Perşembe

Barbar Conan'ın Dünyasının Kaynakları

Barbar Conan, ilkel çağların yenilmez savaşçısının hayali ve kurgusal dünyasında geçen ülke isimlerinin kaynakları nelerdir hiç düşündünüz mü?

Ümit Kireççi - umitlila@gmail.com 
Acheron, Akheron veya Akheront, Antik mitolojide yer altı dünyasının, cehennemin ırmağıdır. Aynı zamanda Akherus bataklığından çıkan ve İonia (Yunan) denizine dökülen katranlı bir nehre de verilen addır (Yunan Mit.)

Afghulistan, bugünkü Afganistan.

Amazon, Brazilya olarak gösterilse de köken olarak Anadolu amazonlarına atıfta bulunuyor. Kadınlar devleti. ancak burada kadınların hepsi siyahi.

Akilonya, Karolenj dönemi ortaçağ Fransası ile İngiktere karışımı bir ülke. Ülkenin ismi Fransız topraklarında olup bir süre İngilizlerce idare edilenşehirle güney İtalya taraflarındaki Aquilonia ile Aquitaine'den geliyor olabilir. 

Argos, Yunan liman şehridir. 

Asgarda, Viking miyolojisindeki tanrılar dağının adıdır. Burada bir bölgenin adıdır ve iki ülkeyi kapsar.

Border Kingdom, Germen Baltık denizi kıyısı.

Bossonya, bugünkü galler / wales. İngiliz ordularının en büyük silahı olan okçuların geldiği memleket.

Brythunia, İngiltereyi işgal eden Angles ve Saxonların işgal ettikleri bölgeye verdileri isimmiş. Conan'daki kültür daha çok Polonya kültürüymüş.

Cimmeria, Her ne kadar uzak asyada kimmerler olsa da, yine bu isimde bir kablenin Frigleri yıktığı bilinse de kaynaklar Kelt kökenli İngiltereyi-İskoçyayın işaret ediyorlar. İsmin kökeninin Cymru olduğu iddia edildiği gibi Conan ve aile isimlerinin İrlanda kökenl olduğuna dikkat çekiliyor. 

Corinthia, antik bir Yunan şehri.

Darfar, bugünkü Sudan devletinde bir dölge olan Darfur'dan geliyor olabilir.

Gunderland, germenik bir kültür. Holanda veya Almanya denmiş.

Hyrkania, Moğol denmiş ancak dikkatli bakılırsa orta asya Türk kültürü barındırdığı görülür. 

Hyperborea, Herodot'a göre Finlandiya, Rusya ve Baltık denizi bölgesine verilen isimmiş. 

Iranistan, İran / Pers.

Kambulja, Kamboçya.

Keshan, Mısırlıların Nubia bölgesine verdiği isim.

Khauran, bence Bağdat'ın yerini almış bir kurgu memleket. Ticaretle büyümüş, dünyanın adeta merkezinde bulunan, bir tarafı batıya bakan, üzerinde Hazar tarzı gölü olan ve doğusunda vahşi kabilelerle Turan bölgesi sözkonusu...

Koth, Koth başkentinin adı Khorshemish Hitit başkentlerinden olan Gaziantep yakınındaki Kargamış - Carchemish'tan geliyormuş.

Kush, Nubia'ya bağlı Kuzey Afrika krallığı.

Meru, Tibet bölgesi. Ancak bu krallık 1967'de Conan romanı yazan L. Sprague de Camp ile Lin Carter ikilisinin yaratısı.

Nemedia, Kutsal Germen-Roma İmparatorluğu. İsmin kökeni, Nemed'den geliyormuş. İrlanda'dan. Veya Yunan mitolojisindeki Nemea aslanından... "conan'da da ara sıra çıtlatılıyor olduğu gibi aslında günümüzün irlanda'sının antik çağlardaki ismidir" ekşi sözlük

Ophir, İtalya taraflarında bir şehirmiş (Howard bizzat demiş)

Pict, aslen kuzey iskoçya'nın adıdır. Ancak kurgusal olarak Romalıların "boyalı kişiler" adını verdiği bu bölge insanları amerikan kızılderilileri olarak gösterilmiş.

Poitain, deniz görmeyen Fransız bölgesi Poitou.

Punt, Afrika'nın en güney ucu.

Shem, sanırınm damaskus denilen ama bizim Şam olarak bildiğimiz şehrin adından geliyor isim. Mezopotamya, Suriye, Filistin ve Arabistan.

Stygia, Stix / Nil nehri kenarındaki antik Mısır.

Turan, Ural-Altay dil kökeninden gelen bir sözcük ve her ne kadar bazı kaynaklarda Osmanlı, Bizans, Pers karşıklığı yaşansa da bence Turanlılar İslam öncesi Selçuklularıdır kültür ve kılık kıyafet itibariyle. Ara ara Osmanlı olarak da gösterilirler.

Vanaheim, Asgard tanrılarından sonra gelen tanrılar grubunun yaşadığı mitolojik ülke. İskandinavyanın batısı.

Vendhya, Hindistan.

Zamora, İspanya şehri.

Zembabwei, tarihi bir başkentken bugün bir ülke adı.

Zingara, İtalyanca "zingarella" çingene demektir ve hatta şarkısı da vardır.
 Çok geniş bir bölgenin adıdır.

Zaporoska River, Gogol'ün "taras Bulba" romanında da adı geçen Kozakların bölgesi. Film,nde Yul Bryner oynamıştı. Geçenlerde muhteşem bir rus uyarlamasını da izledim. Hatta bir de bilgisayar oyunu da var öneririm " Cossacks". Polonyalıların (Leh) başına bela atlı kabile.


Kaynak -
Birçok kaynaktan derlenmiştir
İlk paylaşım - Çizgi Diyarı

Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails