16 Mart 2013 Cumartesi

TROİA Çizgi Roman Oldu!

Başta Troia Ören Yeri olmak üzere, Türkiye’de, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan ören yerlerini çocuklara daha iyi anlatıp, tanıtmak için çizgi roman şeklinde kitap serisi oluşturuldu.

Projenin danışmanlığını yapan ve konseptini geliştiren Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi ve Troia Kazısı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Rüstem Aslan, uzun yıllar Troia kazılarında çalıştığını, Anadolu arkeolojisini de yakından takip ettiğini söyledi. İlk kez Troia ve Anadolu’daki diğer ören yerlerini çocuklara daha iyi anlatmak için bir kitap dizisi oluşturduklarını dile getiren Aslan, “Burada ilk kez çocuklara, anne ve babalarına ören yerlerini, kültür tarihini, anlaşılabilir şekilde çizgi roman tadıyla, hayvan hikâyeleri üzerinden sunuyoruz” dedi.

Aslan, kitaplarda her ören yerini, orayı en iyi bilen uzmana yazdırdıklarını belirterek, projeyi oluşturma nedenini şöyle açıkladı: “Çünkü ben önceki yıllarda da çocuklar için bir şeyler yazmıştım. Bu projenin iki ana nedeni var. Birincisi, arkeologların, kültürle uğraşan insanların ana sorunu Türkiye’de dertlerini anlatamamaları. Arkeolojiyi, kültür tarihini anlattığımız bu çocuklar daha sonra kepçe operatörü, yönetici, milletvekili, belediye başkanı, iş adamı olacak. İşte bu süreçten sonra arkeologlar ve kültürle uğraşan insanlar, amaçlarını, dertlerini bu insanlara çok daha kolay anlatabilecek. İkinci nedeni ise sürekli söylüyorum, akademik bilginin kamuya yayılması lazım. Topluma ulaşmayan akademik bilginin bence kıymeti yok. Böylelikle arkeolojik anlamda üretilen akademik bilgiyi, anlaşılabilir şekilde, basit bir dille çocuklara, anne ve babalara, onların çevresine aktarıyoruz.” Aslan, kitapları sadece Türkçe değil, diğer dillerde de yayımlamayı planladıklarına işaret ederek, ‘’Bu kitaplarla ören yerleri artık çocuklar için çok çok daha ilgi çekici olacak. Çocuklar, anne ve babalarıyla ören yerlerini anlayabilecek şekilde dolaşacak. Sadece Troia değil, Efes, Hattuşaş, Çatalhöyük, Bergama, Milet, Didim, Nemrut gibi ören yerleri de bu dizi içinde anlatılacak.” diye konuştu.
Konuyla ilgili haber çeşitli ulusal gazetelerde yer aldı.

Kaynak - ÇOMÜ

Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails