5 Ağustos 2012 Pazar

Yalçın Emiroğlu’ndan Günümüze 'Doğan Kardeş'le Büyümek Sergisi açıldı...

Türkiye’de bir efsane haline gelmiş, kuşaklar boyunca çocukların anılarında derin izler bırakmış olanDoğan Kardeş dergisi ve yayınlarının geçmişten günümüze en güzel örnekleri ve orijinal kitap kapakları bu sergide… Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi işbirliğiyle hazırlanan, Yalçın Emiroğlu’ndan Günümüze ‘Doğan Kardeş’le Büyümek sergisi 3 – 31 Ağustos 2012 tarihleri arasında CKM Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

1945 yılında yayımlanmaya başlayan Doğan Kardeş, ismini Yapı Kredi Bankası’nın kurucusu Kazım Taşkent’in 1939 yılında Alpler’de bir heyelan sonucunda hayatını kaybeden 10 yaşındaki oğlu Doğan’dan alır.
İlk kez 23 Nisan 1945 tarihinde Yapı ve Kredi Bankası tarafından çıkartılan Doğan Kardeş dergisinin kurucularından Vedat Nedim Tör, bir süre sonra dergiye gösterilen yoğun ilgi karşısında, bir de kitap serisi yayımlamaya karar verir. Dünya çocuk edebiyatının birçok ünlü isminin eserlerini Türkçe’ye kazandıran Doğan Kardeş Yayınları da bu şekilde doğar. Yerli ve yabancı yazarların hikaye ve romanlarından çocuk masal kitaplarına… Çağlar Boyunca Büyük Adamlar Serisi’nden Sanat Şahaserleri/En büyük Ressamlar Serisi’ne… Çocuklar İçin Görgü kitaplarından çeşitli ansiklopedilere kadar 400’ü aşkın kitap Doğan Kardeş tarafından yayımlanır. 

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi işbirliğiyle hazırlanan Yalçın Emiroğlu’ndan Günümüze ‘Doğan Kardeş’le Büyümek Sergisi’nde yıllar boyunca Doğan Kardeş’in kapaklarını çizen Yalçın Emiroğlu’nun Doğan Kardeş Dizisi için yaptığı 28 orijinal kapak tasarımı, bu kapakların afişleri ve kitaplardan örnekler bulunuyor. Sergide ayrıca Doğan Kardeş için son dönemde kitap kapakları çizimleri yapan Selçuk Demirel, Emine Bora, Mustafa Delioğlu ve Feridun Oral’ın da yaptığı kitap kapaklarından orijinal örnekler bulunuyor. Sergide bulunan yeni dönem kitap kapakları örnekleri arasında Emine Bora’nın Pinokyo’nun Maceraları, Ben Çocukken Maskeli Şenlik, Eşek Dersem Çık, Keçi Dersem Kaç, Mustafa Delioğlu’nun Pollyanna, Keloğlan Masalları, Mavi Gelin, Feridun Oral’ın Bidi, Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor, Böğürtlen Cini ve Sarı Gaga, Selçuk Demirel’in Mumuk Maceraları serisi, Ayağına Diken Batan Süper Karga, Alfabe ve son olarak da Yalçın Emiroğlu’nun ilk dönem kitap kapaklarından Leylek Dede, Wilhelm Tell, Gözlüklü Kedi, Aslan ve Küçük Lord gibi örnekler bulunuyor.

Kaynak - YKY 

Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails