22 Ekim 2011 Cumartesi

"Genç Mustafa" Beraat Etti

''Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret edildiği'' iddiasıyla hakkında dava açılan çizgi roman 'Genç Mustafa' beraat etti.


İSTANBUL - Mustafa Kemal’in Harp Okulu yıllarını anlatan Yalın Alpay’ın kaleme aldığı ve Barış Keşoğlu’nun çizdiği “Genç Mustafa” isimli çizgi romana, eski CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü tarafından “Atatürk’e hakaret” ettiği suçlamasıyla dava açılmıştı.

Atatürk’ün Harp Okulundan mezun olur olmaz tutuklandığında gördüğü muamelede “elleri bağlı darp edildiği”, “burnundan kanlar akarak yere düştüğü”, “Zülüflü İsmail Paşa’nın ağzından ‘hain’ ifadesiyle küçük düşürüldüğü” iddialarıyla haklarında suç duyurusunda bulunulan Yalın Alpay ve Barış Keşoğlu’nu açılan davada Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Eski Genel Sektreter Yrd. Av. Ersan Barkın ve Av. Kemal Levent savundu. Mahkemenin ikinci duruşmasında “Genç Mustafa” beraat etti.


Eski ADD Genel Sekreter Yardımcısı Av.Ersan Barkın bu suçlamayı yapan zihniyetin “Atatürk’ü ulaşılmaz davaların ardına saklamaya çalışarak, toplumla arasındaki bağları kopardığını ve Önder’i ete kemiğe büründürmeye çalışanları Atatürk’e hakaretle suçladığını, oysa yayının Atatürk’e hakaret etme suçlamasının aksine, Mustafa Kemal’i yeryüzüne indirerek, toplumun kendi yaşamından izler bulduğu Önder’iyle kaynaşması, onu sahici biçimde tanımasını sağlamayı amaçladığını” ifade etti.


Eserin yazarı Yalın Alpay ise, kitabının Atatürkçü bir perspektife oturduğu halde, yapılan suçlamanın kendisini Atatürkçü olarak niteleyen bir Parti’nin milletvekilinden gelmesini Türkiye’deki siyaset bilincinin seviyesini acı bir şekilde gözler önüne serdiğini, CHP’nin mutlaka yeni kadrolara ihtiyacı olduğunu söyledi. Yalın Alpay kendisine bu iftirayı atan kişilere bu kez kendisinin tazminat davası açacağını aktardı.


Davaya bakan Kartal 2.Asliye Ceza Mahkemesi geçtiğimiz gün yargılamayı sonuçlandırdı ve eserin M.Kemal’e hakaret kastını taşımadığı gerekçesiyle sanıklar Yalın Alpay ve Barış Keşoğlu hakkında beraat kararı verdi.Kaynak - NTVMSNBC


Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails