23 Mart 2013 Cumartesi

3. ULUSAL ANTALYA KARİKATÜR YARIŞMASINDA BU YIL KONU: "ŞİDDET TOPLUMU OLDUK!"

MİZAHHABER - Bu yıl Antalya'da 3. kez düzenlenecek olan Ulusal Antalya Karikatür Yarışmasının konusu: "Şiddet Toplumu Olduk!"... Yarışmaya son katılım tarihi: 19 NİSAN 2013

İlk kez 2011’de gerçekleşen Ulusal Antalya Karikatür Yarışması Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından 2013 yılında üçüncü kez düzenlenmektedir. İlk yıl konusu; “Turizm” olan yarışmada geçen yıl konu; “Genç Olmak Kolay mı?” seçilmişti. 3. Ulusal Antalya Karikatür Yarışmasında ise konu başlığı:“ŞİDDET TOPLUMU OLDUK!”

Uzun zamandır şiddetin ve öfkenin her türlüsünün yaşandığı bir toplum haline geldik. Ülkemizde her türlü şiddet yaşanıyor. Aile içi şiddetten kadına şiddete, devletin kolluk güçleriyle uyguladığı şiddetten maganda şiddetine, eğitimde yaşanan şiddetten çocuğa şiddete, hukuksuzluk şiddetin insan haklarına yönelik şiddete, televizyon programlarında ve dizilerinde yaşanan şiddete kadar türlü çeşit şiddet altında yaşıyoruz. Şiddet toplumu olmak, ne yazık ki çok genç bir nüfusa sahip ülkemizde gelecek kuşakların sevgisiz yetişmesine neden oluyor. Buna karşı durmanın yollarından biri de karikatür sanatıdır. 3. Ulusal Antalya Karikatür Yarışmasında; karikatürcülerimizi toplumda yaşadığımız her türlü şiddeti konu alan karikatürler çizmeye çağırıyoruz.

Yarışmada ilk üç ödülün, iki adet mansiyonun, 18 yaş altı özendirme ödüllerinin, Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülünün yanı sıra her yıl değişen bir özel ödül daha verilmektedir. Kültür-sanat hayatımızda, medya dünyamızda iz bırakmış, alanında usta isimlere verilen bu özel ödülün ilki gazeteci-yazar Deniz Som, ikincisi karikatürist-oyuncuAltan Erbulak adına verilmişti. 3.Ulusal Antalya Karikatür Yarışmasında bu özel ödül 2011 yılında yitirdiğimiz karikatür ve portre ustası Güngör Kabakçıoğlu adına verilecektir.


3. ULUSAL ANTALYA
KARİKATÜR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

KONU: “ŞİDDET TOPLUMU OLDUK!”

KOŞULLAR:
1. Antalya Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği bu yarışma ulusal ölçekte bir karikatür yarışmasıdır.

2. Yarışmaya gönderilen karikatürler daha önce yayınlanmış olabilir ancak daha önce başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.

3. Her yarışmacı, yarışmaya en fazla 3 karikatürle katılabilir. Karikatür fotokopi olarak yollanmamalıdır. Bilgisayar ortamından alınmış çıktı olabilir ama mutlaka ıslak imza kullanılmalı, ödül kazanıldığında orijinal karikatür iletilmelidir.

4. Gönderilecek karikatürün boyutu 30x40 santimetreden büyük olmamalıdır.

5. Katılımcılar; eserinin arkasına adını-soyadını, adresini,  telefon numarasını, mail adresini yazmalı; kısa bir özgeçmişlerini zarfın içine koymalıdır.

7. Karikatürler, 19 Nisan 2013 tarihine kadar aşağıdaki adrese gönderilmiş olmalıdır:

1. ULUSAL ANTALYA Karikatür YARIŞMASI
Antalya Büyükşehir Belediyesi
Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı
Sakıp Sabancı Bulvarı, Atatürk Parkı İçi
Tel: 0 242 238 52 70
Fax: 0 242 238 52 03

8. Yarışmanın seçici kurulu 20 Nisan 2013 tarihinde toplanacak ve sonrasında ödüller açıklanacaktır.

9. Yarışmanın seçici kurulu: (Alfabetik sırayla) Ercan Akyol, Ferit Avcı, Cihan Demirci, Kamil Masaracı, Akdağ Saydut’tan oluşmaktadır.

10. Yarışmada Birincilik ödülü: 3000 TL
                         İkincilik Ödülü: 2.300 TL
                         Üçüncülük ödülü: 1.700 TL

Yarışmada ayrıca 2 adet 1000 TL para ödüllü mansiyon ödülü ile Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Güngör Kabakçıoğlu Özel Ödülleri plaket olarak verilecektir.

Yarışmada bu ödüllerin yanı sıra; genç ve yeni çizerleri desteklemek, özendirmek amacıyla ayrıca; 18 yaş altı kategorisinde genç çizerlere de 3 adet mansiyon ödülü verilecektir.

11. Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Dereceye giren veya girmeyen karikatürler kültürel amaçlı kullanılabilir veya yayınlanabilirler. Ancak ticari kullanımlarda telif hakkı sanatçıya aittir. Yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılırlar.

12. Yarışma jürisinin sergilenmeye değer bulduğu karikatürler, ödül töreniyle birlikte Antalya’da sergilenecektir. 

13. Antalya Büyükşehir Belediyesi, sergilenen eserlerden bir albüm yayınlaması halinde, eser sahiplerine birer kopya verilecektir.

14. Yarışmanın ödül töreni 4 Mayıs 2013 tarihinde, saat:16’da yapılacaktır.

Kaynak - Mizah Haber

Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails