10 Şubat 2013 Pazar

“Aptalız Çizgi Roman Kitaplarımızı İstiyoruz” İmza Kampanyası

Çizgi romanımız gelişecekse, sanatçılarımız artacaksa bunun ön koşulu bilgi kaynaklarımızın artmasının gerekliliğidir. Yetenek ve hevesle bir yere kadar, bilgiyle çok yere :) Doğan Kitap'a sesleniyoruz:

Doğan Kitap, son derece yararlı bir kitap dizisini basıyor “… for dummies“. Dizi çok zor konulardan en temel ve hayati konulara kadar birçok konuyu çok basit bir dille anlatma özelliğine sahip. Dizide “Comics for Dummies” ve “Manga for Dummies” başlıklı iki harika kitap da bulunuyor.

Ancak anlaşılacağı üzere manga ve comics üzerine hazırlanmış iki cildi basmak akıllarına bile gelmiyor çünkü köpek bakımı, bebek bakımı, gitar çalma teknikleri, yöneticilik v.s. gibi konular daha çok talep görüyor.ÇR tarihi, senaryo yazımı, eskiz, çizim, diğer aşamalar ve teknik içerikleri anlatan bu iki kitabın çizgi roman üretimindeki eksikliğimizi, açığımızı kapatacağı muhakkak. Bilgi her şeydir. İşin mutfağıysa her şeyden de her şeydir.

Türkiye’de çizgi roman gelişecekse bunu sağlayacak şey sadece çizgi roman okumak ve öykünmek değil, çizgi romanın ne olduğunu ve nasıl üretileceğini anlatan kitaplarımızın olması gerekliğidir. Özellikle de günümüzde çizgi roman okuru artmışken, çizgi roman çeşitleri rafları doldurmuşken, satışlar çoğalmışken ve çizerlerimiz yurt dışına açılarak dünyada yer edinmeye başlamışken bu iki kitabın basılmaması ve sektöre katkı sağlanmaması ciddi bir kayıptır.

Doğan Kitap’a sesleniyoruz: Tüm dünyada bu kitap dizisi farklı dillerde “… for Dummies” olarak bırakılmıyor, doğrudan “Aptallara” diye çevriliyor. Belki siz bu kitap dizisinin adını değiştiremediniz ama biz çizgi roman okurları ve sanatçıları cehaletin getirdiği mutluluğa rağmen bilgilenmek istiyoruz, “APTALIZ ÇİZGİ ROMAN KİTAPLARIMIZI İSTİYORUZ”

İmzaya Giden Yollar:
1-

“Aptalız Çizgi Roman Kitaplarımızı İstiyoruz” İmza Kampanyası
Destekleyenler:

ÇROP, Kayıp Rıhtım, Altın Madalyon, Gölge e-dergi, Kahramanlar Sinemada, Öteki Sinema, Kültürel Güncel, Türk Çizgi Roman Çeviri Takımı, Zahiri Çizgi Roman Grubu

Bize katılmak isteyen oluşumların dikkatine: Haberi paylaşın, lütfen logo ve net adreslerinizi bize gönderin:
croplatform@gmail.com 


Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails