27 Kasım 2012 Salı

"Snoopy - Peanuts" 4 Kareden Şaheser Yaratmak

Fuar özel kampanya fiyatları güzel olmuş. Ayrıca kitapların arasında Snoopy dikkatimi çekti. Snoopy aslında Amerika'da "Peanuts" olarak bilinir.

Yaratıcısı Charles Schultz 1950 yılından 2000 yılına kadar her gün bu çizgi bant serisini çizmiştir, ve hem çinisini hem de kaligrafisini kendi yapmıştır asistan tutmamıştır. Schultz bu seride aynı mahallede yaşayan bir grup çocuğu yetişkinlerin dünyasındaymışçasına konuşturur, içinde yetişkinlere göndermeler yapan mizah ve metaforlar vardır. Çizgi seri ayrıca ne kadar şirin, mizahi dursa da altında aslında güvensizlikler, yabancılaşmalar, yalnızlık temalarının işlendiği ağır bir melankoli örgüsü bulunmaktadır.Schultz'un bu çizgi bantlarının tümünü içeren bir kolleksiyon albümü Fantagraphics tarafından 25 cilt olarak yayınlanmaktadır. Schultz hayatı boyunca sadece bu çizgi kahramanlara odaklandığı onlarla özdeşleştirdiği için çizgi bant olarak çok sevilmiş olabilir. Ünlü alternatif çizerlerden Chris Ware örneğin Schultz'un yarattığı bu kahramanların hayranıdır ve bir mülakatında Peanuts serisinin baş karakteri Charlie Brown ile o kadar özdeşleştirmiştim ki kendimi ona, bir macerasında üzülüp mektup yazmış anneme postalaması için vermiştim" der. Ayrıca, Schultz'a kadar yaratılan çizgi karakterlerin komik ve eğlenceli olduğunu ama Schultz'un çizgi karakterleri ile artık çizgi bantlardaki hayali karakterlerin de okuyucuyla bir gönül bağı kurulabileceğinin gösterildiğini, Schultz'un bunu sadece 4 küçük karelik bir bantla başardığını söyler.

Mürekkep Basın Yayını bu seriyi Türk okuyucusuna sevdirme girişimden dolayı gerçekten kutlarım. Ayrıca Mürekkep'in kalligrafi için de mizah dergilerinin Riza Külegeç'ten sonraki en büyük kaligrafı Şevki Sayışman'a vermesi de büyük bir titizlik göstergesi olduğunu düşünüyorum.
Bu serinin çizeri Schultz değil Bob Scott ama klasik Schultzian stiline inanılmaz sadık kalarak tüm çizgi bantları derleyerek, Schultz'un senaryosunu yazdığı bir hikayeyi albüm haline getirmiş. Yani Peanuts/Snoopy evrenine adınm atmak için harika bir fırsat bizleri bekliyor, ben de bir an önce almak için sabırsızlanıyorum. Schultz Baba "Rest in peace..":-)


C. Kıvanç

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Snoopy, Charlie Brown bir de kuş vardı. Çok felsefik bir yapımdı, çizimlerini de çok beğeniyorum. Geçen sene 3 boyutlu animasyonu çıkmış sinemalarda gösteriliyordu fakat beğenmedim. Ama bu yıl Fransızlar çizimlerine sadık kalarak yeniden çizgi diziye uyarlanmışlar Peanuts'u. Yakında Kidz TV yayınlayacakmış bu serisini. Keşke çocukken izlediğimiz serilerin yeni versiyonlarını yaparken Peanuts gibi eski çizimlerine sadık kalınsa çünkü teknoloji ilerledikçe çizgi dizi çizimlerinin kalitesi düşüyor aksine gelişmesi lazım tam tersi oluyor. 2000li yılların çizgi dizileri altın çağını yaşadı. 2010'dan sonra iyice yamuk kafa, pörtlek gözler öne çıkmaya başladı. Neyse çok uzattım Peanuts'ın yeni çizgi dizisini bekliyorum umarım yaz çıkmadan yayınlar Kidz TV.

Linkler

Related Posts with Thumbnails