25 Kasım 2012 Pazar

Ayvalık’ta Erkekler Daha Çok Çizgi Roman Okuyor

Ayvalık’ta Erkekler Daha Çok Kitap Okuyor

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 7 yıldan bu yana sahaflık yapan Tümay Göktaş, erkeklerin kadınlara göre daha fazla kitap okuduğunu belirtti.


Ayvalık’ta Sefa Caddesi’nde sahaflık yapan Göktaş, yeni yayınlanan kitaplarla, okunmuş kitapları okuyucuya buluşturmaya çabalarken, orta yaşlarını süren vatandaşların yakından bildikleri çizgi roman kitapları satışa sunarak nostaljiyi ilçeye getirmekle dikkatleri üzerine çekiyor. Global krizin, Türkiye’yi de her geçen yıl daha da fazla etkisi almasının yanı sıra teknolojinin dünya genelinde hızla gelişmesi nedeniyle internet, dvd ve televizyon gibi gereçlerin her evde yaygınlaşmasıyla kitap satışlarının iyice dibe vurmasından yakınan Tümay Göktaş, eşi Mehmet Göktaş ile birlikte ilçede kitap okuyucusu sayısını arttırabilmek için mücadele ettiklerinin altını çiziyor.
Bu amaçla bir zamanların revaçta kitapları olan; Teksas, Tommiks, Zagor, Zembla, Teks, Kızılmaske, Mister No gibi çizgi romanları da sahaf dükkanında bulundurduklarını kaydeden Göktaş, ancak buna rağmen kitap fiyatlarının vatandaşlar tarafından pahallı bulunduğunu kaydederken, yine umudunu koruduğunu belirtiyor. Eşiyle birlikte, zorluekonomik koşullarla mücadele ederek Cunda adasında da satışa sundukları kitapları ilçe halkına okutabilmek için yoğun bir çaba içinde bulunduklarını anlatan Tümay Göktaş, internetten kitap okumanın, gerçek bir kitabın verdiği keyfi veremeyeceğini savunuyor.
Amaçlarının gelecek kuşakların ufkunun genişlemesi olduğunu belirten Göktaş, Ayvalık’ta erkeklerin, kadınlara nazaran daha fazla kitap okuduğunu da sözlerine eklemekten geri kalmıyor.

Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails