16 Ocak 2009 Cuma

İlk eşcinsel süper kahraman geliyor!

Örümcek Adam ve X-Man’in yaratıcısı Stan Lee, ilk homoseksüel süper kahramanı yaratmaya hazırlanıyor: Thom Creed...
"Hero" adlı çizgi roman 2007 yılında, ABD’li film yapımcısı ve romancı Perry Moore’un aynı adlı romanından esinlenerek oluşturuldu.
Hero’nun başkarakteri Thom Creed süper güçleri olan bir öğrenci, ancak ne tür güçlere sahip olduğu henüz açıklanmış değil. Söylentilere göre, Creed’in özelliği bilek bükme hareketiyle düşmanlarının bulunduğu binanın dekorasyonunu değiştirip şaşkınlığa uğratması ve bu sırada zincirler ve derilerle onları bağlayarak teslim alması olacak. Bir üniversitenin basketbol takımında oynayan Thom Creed, normal hayatında özel güçlerini ve cinsel kimliğini saklamak zorunda kalan bir karakter; bir gün evden kaçmaya karar veriyor ve kötülere savaş açıyor. BATMAN VE ROBIN GAY MİYDİ?
Geçmişte süper kahraman Batman’in yardımcısı Robin’le aralarında homoseksüel bir ilişki bulunduğuna dair dedikodular gündeme gelmişti. Psikolog Fredric Wertham, 1954 tarihli “Seduction of the Innocent” isimli kitabında dört sayfa boyunca Batman ve Robin’in homoseksüel olduklarını iddia etmişti.
Görkemli bir ev, vazolarda güzel çiçekler ve bir uşak” diye yazan Wertham, bunun “beraber yaşamak isteyen iki homoseksüelin rüyası” olduğunu söylemişti. Bu iddialara karşılık televizyonda yayınlanan Batman serilerinde Robin karakterini canlandıran Burt Ward, “Boy Wonder: My Life in Tights” adlı otobiyografisinde, Batman ile Robin’in arasındaki ilişkinin seksüel bir boyutu olmadığını yazmıştı. Orijinal Robin kostümünün (kısa yeşil şort ve masallardaki peri ayakkabısı) 1930’ların Batman’in karanlık yönüne zıt olacak şekilde, bir çocuğun giyebileceği türden kıyafet olduğunu ve bunun homoseksüellikle ilgisi olmadığını belirtmişti.
İki kahramanın homoseksüel ilişkisi konusunda çelişkili açıklamalar olmasına rağmen pek çok çizgi roman yorumcusu, Batman’in en derin ilişkilerinin düşmanlarıyla olduğuna dikkat çekiyor. Yorumculara göre Batman’in heteroseksüel olduğuna dair en büyük iki kanıt Bat-Girl’ü yemeğe çıkarması ve evine götürmesi...
İlk defa 1940 yılında Detective Comics’in 38. sayısında görülen bir çizgi roman kahramanı olan Robin bu tarihten sonra Batman’in baş yardımcısı olarak yer almıştı. 1950’lerde yükselen homoseksüellik dedikoduları üzerine, Amerika’da “Comics Code Authority” kurulmuş, Batwoman (1956) ve Bat-Girl (1961) karakterleri yaratılmış ve Batman hikâyelerinin daha basit konularda devam etmesi ile Batman ve Robin’in homoseksüel olduklarına dair iddialar çürütülmüştü

Kaynak - Radikal

2 yorum:

Aşkın Güngör dedi ki...

Yok devenin nalı!!!!

TheDreamingCelestial dedi ki...

Lutfen haber degerini gectik, en ufak bir gercekligi olmayan; en siradan cizgiroman okurunun bile on yillardir varoldugunu bildigi escinsel super kahramanlarin varligini hice sayan; konusu hakkinda azicik bile olsa ciddi bir tartisma yurutmeyi beceremeyen yazilari sitenizde yayinlamayin, ya da yayinlarken biraz daha elestirel bir baglama yerlestirin..

Linkler

Related Posts with Thumbnails