24 Ocak 2009 Cumartesi

2008 2. ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI SONUÇLARI


İzmir Kuş Cenneti Karikatür Yarışması sonuçlandı ve ödüller sahiplerini buldu.
2. Ulusal Karikatür Yarışması için Karikatüristler Halit ŞEKERCİ, Niyazi YOLTAŞ, Eray ÖZBEK, Yakup KAMER, Gazeteci-Yazar Lütfü DAĞTAŞ, İZKUŞ Müdürü Ahmet AKGÜN, İZKUŞ Başkanı Nurgül UÇAR, Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gören BULUT ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kemal YALINKILIÇ’ın oluşturduğu Seçici Kurul üyeleri 1 Kasım 2008 Cumartesi günü İzmir Kuş Cenneti Ziyaretçi Merkezinde toplanmıştır. Birinciliğe layık görülen eser: "Arı Kuşu" - Ömer Çam

Bu seneki yarışmaya toplam 103 Kişi 244 Eserle katılmış, tüm elemeler yapıldıktan sonra 6 Eser ödüle, 3 Eser ise özel ödüle layık görülmüştür. Ne yazık ki çok sayıda kural dışı katılım olmuştur. Şartnamenin 2. maddesindeki “A3 (29,7 x 42cm)” boyutlarına uymayan yapıtlar ile 6. maddedeki “ En çok 5 adet karikatür gönderilebilir” koşuluna uymayan sanatçıların tüm yapıtları, içlerinde çok başarılı örnekler bulunmasına karşın, kurallara uyan katılımcıların haklarını korumak amacı ile ilk turda Seçici Kurul Üyeleri tarafından oy birliği ile elenmiştir.
Tüm elemeler yapıldıktan sonra Seçici Kurul tarafından oy birliği ile kazananlar belirlenmiştir. Bu elemelerden sonra; Birinciliği, Ömer ÇAM’ın yapmış olduğu “Arı Kuşu” adlı eser alırken İkinciliği “İbibik” adlı eseri ile Kürşat ZAMAN Üçüncülüğü ise Hilmi ŞİMŞEK'in yapmış olduğu “Denizci” adlı eser almıştır. Ayrıca Ozan SOYDAN, Cemalettin GÜZELOĞLU, Osman CİBİK Mansiyon Ödülleri alırken DKMP Genel Müdürlüğü Özel ödülüne Önder ÖNERBAY, Seyrek Belediyesi Özel Ödülüne Faruk SOYARAT, Jüri Özel Ödülüne ise Berkant FİDAN layık görülmüştür.
Gönderilen eserlerin büyük bir bölümü Seçici kurul tarafından büyük bir beğeniyle karşılanmıştır. Bizde İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği olarak göndermiş olduğunuz eserlerden dolayı memnuniyetimizi belirtir katılımınızdan dolayı çok teşekkür ederiz.

BİRİNCLİK ÖDÜLÜ : ÖMER ÇAM
SEYREK BELEDİYESİ ÖZEL ÖDÜLÜ : FARUK SOYARAT
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ : BÜLENTFİDAN
2.Ulusal kuş karikatürleri sergisi açıldı. 15 -25 Ocak 2009 tarihlerinde açık kalacak sergi Agora Alışveriş Merkezinde izleyicilere sunuldu. Ayni gün ödül töreninin de yapıldığı yarışmanın birincisi Ömer Çam, İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği Başkanı Nurgül Uçar'ın elinden aldı. Kalabalık davetlilerin önünde gerçekleşen ödül törenine, İzmirli çizerlerin yanı sıra İzkuş yetkilileri, yerel yöneticiler, sanatçı ve yazarlar, gazeteciler katılırken, birçoğuna teşekkür belgesi verildi.
Paylaşım: Hande Dilek Akçam
illustratör & Tasarımcı

1 yorum:

Aşkın Güngör dedi ki...

Korkarım ki linkler ilgili karikatürleri açmıyor :(

Linkler

Related Posts with Thumbnails