30 Mayıs 2015 Cumartesi

The League of Extraordinary Gentlemen tekrar film oluyor!

Kaynak - Radikal 
19. yüzyıl Viktoryan İngiltere'sinin Avengers'ı, büyük ekranda şansını yine deneyecek.
En hafif tabirle 19. Yüzyıl Viktoryan İngiltere edebiyatının “Avengers”’ı olarak tanımlayabiliriz League of Extraordinary Gentlemen’ı bilmeyenlere. Kulağa bu hâliyle bile ilginç geliyor değil mi? Öyle. Alan Moore’un yarattığı çizgi roman serisi, 1999’da başlamıştı,  o dakikadan beridir de dev aralıklarla olsa da bugüne kadar ara ara yeni sayılar çıkartmaya da devam ediyor. Alan Moore ne zaman bir fikre yükselirse, o zaman bir şeyler üretiyor ve basıyor ortaya bildiğiniz gibi.
Hayatına Jim Lee’nin Wildstorm’unun altında bir marka olarak faaliyet gösteren America’s Best Comics’in çizgi romanı olarak başlayan League of Extraordinary Gentlemen ondan sonra Lee Wildstorm’u DC Comics’e satınca oraya geçmiş, Alan Moore’un DC ile olan dev rahatsızlığı yüzünden de kendini Top Shelf’te bulmuştu sonradan. Bu süre zarfında tökezleye, büyük aralar vere vere de olsa yoluna devam etmişti seri. Arada da bir ara filme çevrilmişti.
Film için “ya, o kadar da kötü değil” diyen de duydum, çizgi roman uyarlamaları arasında ekstra kepaze bir noktaya katan da. Ortada sadece şöyle tartışmasız bir gerçek var, çizgi romanın potansiyelini hunharca çarçur eden bir filmdi League of Extraordinary Gentlemen. Sadece kağıt üzerinde muhteşem bir fikri sinemaya vasatça aktarmakla kalmadı, aynı zamanda yılların Sean Connery’sinin son film projesiydi ve usta oyuncuyu da karga tulumba uğurladı beyaz perdeden. O yüzden yarım kalmış bir iş aslında League of Extraordinary Gentlemen. Geri dönüp, tekrar altından geçilmesini hak ediyor.
Fox da böyle düşünüyor olmalı ki, kadroyu tekrar toplama kararı almış. En son bir ara 2013’te dizi projesi için kolları sıvayan firma, bu sefer hazır Avengers, Justice League, X-Men gibi “toplandık dostlar yürüyün” tipi kahraman filmleri popülerken şansını bir daha deneyecek. Oyuncu kadrosu değilecek, ama muhtemelen karakter kadrosu ilk kitap ve ilk filmdekinin aynı olacaktır. Alan Quartermain, Captain Nemo, Mina Harker, Rodney Skinner, Tom Sawyer, Dorian Gray ve Dr. Jekyll / Mr. Hyde. Tam bir Viktoryan Justice League anlayacağınız. Bence, doğru uyarlanırsa muhteşem olur bu fikir. Siz ne diyorsunuz? Bu süper kahraman grubu filmlerine harika bir yeni tat getirmez mi?

Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails