19 Eylül 2009 Cumartesi

Nathan Never ve Gelecekte Çizgi Roman

Lal Kitap'ın Aksoy Yayınlarının ardından kalınan yerden yayınlamaya başladığı Nathan Never'i maalesef 38. sayıda durdurmak zorunda kalmıştı. 10 sayı Aksoy, 38 sayı Lal etiketiyle basılmış olan Nathan Never bilim kurgu çizgi romanına hoş yenilikler katıyordu. Ancak 49. sayısını türk okuyucusu yine kendi hatasından dolayı okuyamadı. Çizgi romanın kendi kendine üreyen ve sadece alışkanlıklarla yaşatılması gereken bir şey sanan bir çok okurumuz tutuculuklarıyla hayli kaliteli bir çizgi romanın raflardan kalkmasına neden oldular. Kısmet.
1991 yılında okurlarla tanışan Sergio Bonelli kahramanı Nathan Never. Yazarlığını Michele Medda, Antonio Serra ve Bepi Vigna'nın yaptığı, Claudio Castellini'nin başını çektiği Roberto De Angelis, Dante Bastianoni, Nicola Mari, Pino Rinaldi, Giancarlo Olivares ve Onofrio Catacchio kadrosunun çizdiği seri "Blade Runner"dan hayli etkilenmiş gibidir.
Benim yayınlanmamış olan 49 sayıyla ilgili üzüntüm ve paylaşımım olacak: Maskeli İntikamcı
Kapağı Lal 38'de farklı tasarlanmış olarak duyurulan bu sayıyı çok merak etmiştim. Çizgi romanda, bilim kurgu bir çizgi romanda çizgi romana nasıl gönderme yapılmıştı acaba? Nihayet orjinal sayı 49'u buldum ve inceledim.
Bu sayıda Alfa Ajansı Ajanı Nathan Never'in yanına Gibson adlı dedektif bir robot veriliyor. Hafiften Star Wars'un R2D2'yi andıran robotun kafasında Sherlock Holmes şapkası var ve bu sayıda Maskeli İntikamcı çizgi roman karakterinin kılığında birisi cinayetler işliyor.
Araştırmalarda Nathan Never'in yolu bir çizgi roman stüdyosuna düştü bu sayıda. Karakteri yaratan stüdyoya dikkatli bakarsak çizgi romanın gelecekte hala ışıklı masalarda çizerlerce el emeği göz nuruyla yaratıldığını görürüz.
Ancak öyküde beni hasta eden sahne yukarıdaki sayfa oldu: Çizgi roman arşivi!
Bazı sahnelerde stüdyonun karakterleri arasında Zagor'u da görmek ayrı bir keyif verirken üstteki sahnede arşivdeki çizgi romanların kapaklarını incelemek zevki arttırıyor. Tabii yerlere saçılmaları ve hatta yırtılma ihtimalleri de çok can yakıyor o ayrı.
Sonra katil yakalanıyor. Katil kim mi? Söylemeyeceğim. Kaliteli çizgi romanların baskısını durdurtursak daha bir çok şeyi öğrenemeyeceğiz. Gelecekteki bir çizgi roman stüdyosu tasarımını da böyle tesadüfen öğreneceğiz. Keyifli bir sayı olmuş. Öneririm.
Ümit Kireççi

Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails