22 Haziran 2014 Pazar

Vehip Sinan için anma programı

Kaynak - Ajans 34

...

Basın İlan Kurumu ile Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)'nin beraber düzenlediği 'Matbuat Dünyasından Sanatkâr Çehreler' programında karikatür ustası Vehip Sinan rahmet ve saygıyla anılacak.

Karikatürist ve çizgi roman ustası, Bâbıâli'nin unutulmayan simâlarından Vehip Sinan, sanatçılar ve sevenleri tarafından anılıyor.

Toplantı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne bağlı olarak hizmet veren Çemberlitaş'taki Basın Müzesi'nde 24 Haziran Salı günü saat 15.00'te başlayacak. Karikatürist İbrahim Özdabak Vehip Sinan'ın yaşamını , çalışmalarını, basındaki hizmetlerini ve karikatürcülüğünü anlatacak. Toplantıyı Demirhan Kadıoğlu sunacak. Türk mizahının unutulmayan ismi Vehip Sinan, özellikle Topuz çizgi kahramanıyla sevilmiş ve milyonlarca çocuk tarafından okunmuştu. Hayatta olduğu yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ESKADER tarafından ödüllendirilen ve hakkında toplantılar gercekleşen Vehip Sinan, 18 Nisan 2010 tarihinde ebedî âleme göç etmişti.

SEVİMLİ ÇİZGİLERİN SEVECEN ÇİZERİ
Topuz serisiyle çizgi romanda Türkiye'nin yetişen en kıymetli sanatkârlarından biri olan Vehip Sinan, 1929 senesinde İstanbul'da doğdu. Karikatür çizmeye küçük yaşlarda start verdi . İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimari ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümlerinde bir zaman okuduktan akabinde , ekonomik koşullar gerekçesiyle eğitimini yarıda bırakmak mecburiyetinde kaldı. Tabiî yeteneği ve çizgiye yatkınlığı dolayısıyla kendisini Bâbıâli'de bulan usta sanatçı, şöhretli karakteri Topuz'u ilk kez Ceylan Yayınları'nda çizdi. Daha akabinde çalıştığı gazete ve dergilerde Topuz'un maceralarına devam etti. Siyasî karikatürleriyle de tanınan çizerimiz, sevimli, sevecen çizgileriyle çocukların ve büyüklerin gönlünde taht kurdu. Vehip Sinan hakkında ilk toplantı, 2007 senesinde Altunizade Kültür Merkezi'nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü adına Mehmet Nuri Yardım tarafından düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ. de 26 Şubat 2010 tarihinde Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde Vehip Sinan hakkında mühim bir program düzenledi. Vehip Sinan 2009 Yılı'nda ESKADER'in 'Çizgi' dalındaki çok büyük ödülünü almaya hak kazandı. Mükâfat 27 Aralık 2009 tarihinde Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde belirtildi , Vehip Sinan'a ödülü 5 ay akabinde 24 Nisan Cumartesi günü takdim edilecekti. Şayet ömrü vefa etmediği törene katılıp alamadı, 18 Nisan 2010 tarihinde Hakka yürüdü. Ödül, ailesine verilmek üzere en yakın dostlarından Dr. Cahit Öney'e teslim edildi. Vefatından akabinde ESKADER, Bâbıâli Sohbetleri'nde Vehip Sinan'ı yakınları ve arkadaşlarıyla beraber andı.

Yeni Şafak, Yeni Asya, Tercüman, Türkiye gazeteleri ile birden fazla dergide karikatür çizen şöhretli sanatçı Vehip Sinan hiç evlenmemişti ve kız kardeşi ile beraber yaşıyordu. Türk mizahına Topuz'u armağan eden Vehip Sinan'ın kitapları tekrardan yayımlanıyor.

Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails