31 Mayıs 2012 Perşembe

Çankaya Mizah Festivali Konukları

MİZAH FESTİVALİ HAKKINDA

Mizah Festivali, geçtiğimiz yıl ilk kez İstanbul’da düzenlendi. Bu yıl ikincisi Ankara’da düzenlenen festival; Keloğlan’dan Karagöz Hacivat’a, Nasreddin Hoca’dan Hababam Sınıfı’na, Deli Cevat’tan Hain Evlat Ökkeş’e ve bugünün gişe rekorları kıran komedi filmlerine uzanan güçlü mizah geleneğimizi yansıtıyor. Çankaya Mizah Festivali; olayların gülünç, alışılmadık ve çelişkili yönlerini yansıtarak düşündürme, eğlendirme, güldürme sanatı olan mizahı kullanarak “Gülmek gerginlikleri alır, uzaklıkları azaltır, popüler ve yaygındır, fırlamadır, zekâ göstergesidir, çocuksudur, disiplinler arasıdır” diyor.


ÇANKAYA MİZAH FESTİVALİ
ETKİNLİKLERİ
7-10 Haziran 2012

Zeki Kayahan Coşkun
Radyoculuk hayatında 11. yılını geride bırakan Zeki Kayahan Coşkun, “Matrax” isimli tek kişilik gösterisinin ardından yeni gösterisi “Kafanız Hayrolsun” ile tekrar sevenleriyle buluşuyor.

Mesut Süre
Türk radyo programcısı, stand-up sanatçısı. 94.5 Rock FM’de hafta içi her sabah 07:00-10:00 arası “Rabarba” programından tanıdığınız Mesut Süre, gösterisini kendi diliyle şöyle özetliyor; “Eğer rakımınız diğer insanlardan yüksekse anlatacak daha çok şey vardır... Uzun boylu bir adamın topluma adapte çabası, çocukluk, ikili ilişkiler, futbol, modern hayat ayrıntıları… Akılda kalan bu gösteri için, buyursunlar gelsinler...”

Heberler
Kendi mizah dilini yaratan, skeçleri ve ekibiyle kısa sürede Türk televizyonlarının en çok ilgi çeken programlarından birisi olan Heberler ekibi Çankaya Mizah Festivali’nde!

Kenan Yarar
Hıbır’da çizmeye başladığı Hilal karakterini L-Manyak ve Lombak’ta da çizmeyi sürdürdü ve popüler hale getirdi. Hilal’in yanı sıra “Psikoz Öyküleri” başlığıyla kısa fantastik öyküler çizmeyi de sürdürdü. Lombak dergisinin kapanmasının ardından “Psikoz Öyküleri”ni Penguen dergisinde çizmeye devam etti. Günümüzde çizgi roman denilince Galip Tekin ve Suat Gönülay ile birlikte ilk akla gelen isimlerdendir.

Mahşer-i Cümbüş
Tiyatro sporu nedir?
Tiyatro Sporu; oyuncuların iki takıma ayrılıp her iki takımın da seyircilerden alınan çıkış noktalarıyla çeşitli “shortform” adı verilen kısa turlar oynayarak birbirleri ile müsabaka etmesi mantığına dayanır. Her turun sonunda takımlara seyirciler tarafından puanlar verilir ve gösterinin sonunda bu puanlar toplanır. Ortaya bir galip ve bir mağlup çıkar ya da her iki takımın da puanları eşitse gösteri beraberlikle sonuçlanır. Bir “Tiyatro Sporu” gösterisi asla tekrar etmez. Her şey o oyuna ve o seyirciye özeldir. Bu sebeple her oyun birbirinden farklıdır.

Yunus Günçe
Yunus Günçe stand-up gösterisi “Kafamda Böcekler Var” ile izleyenlerine hayata bakışını ve yaşadığı farklı olayları komedi ile harmanlayarak anlatıyor. Yıllardır gerek özel hayatında, gerek şov dünyasında edindiği tecrübelerini ve hikayelerini seyircisiyle paylaşan Yunus Günçe, yaklaşık 1,5 saat boyunca ev hallerinden, ünlü olmanın nasıl bir hayat sunduğuna kadar güldüren hikayelerini yazılı bir metine bağlı kalmadan paylaşıyor. “Kafamda Böcekler Var – Radyo Hali”  Alem FM’de devam etmektedir.

Yüksel Aksu - “Entelköy Efeköy’e Karşı”
2006 yılında yönettiği “Dondurmam Gaymak” ile Oscar ödüllerinde “En İyi Yabancı Film” dalında aday adayı olan ve gişede önemli bir başarı yakalan senarist ve yönetmen Yüksel Aksu; gene kendi memleketine dönerek, sıcak ve bol kahkahalı bir komediye imza attığı filmi “Entelköy Efeköy’e Karşı” sohbeti ile Çankaya Mizah Festivali’nde!

İlker Gümüşoluk
KarmaTürk ve Rock Fm yayıncılarından, tek kişilik gösterisi ile kısa sürede dikkatleri üzerine çeken İlker Gümüşoluk çok özel gösterisi ile Çankaya Mizah Festivali’nde.

Serkan Altuniğne
Karikatür çizmeye Ekim 2002’de Penguen dergisinde başladı. Şubat 2006’da ilk karikatür kitabını yayımladı. “Serkan Altuniğne” ve “Aşk Acısı” adlı karikatür köşeleri vardır. Ayrıca Lombak’ın da son sayılarında da öyküler çizmiştir. Hâlâ Penguen dergisinde karikatür yayınlamaktadır. Şahan Gökbakar’ın başrol oyunculuğu yaptığı, 2008’de vizyona giren “Recep İvedik” ve 2009’da vizyona giren “Recep İvedik” 2 isimli filmlerin Şahan Gökbakar ile birlikte senaristliğini yapmıştır.

Serkan Yılmaz
Penguen dergisi yazar ve çizeri olan, “Dudullu Postası” köşesinin yaratıcısı Serkan Yılmaz tek kişilik gösterisi ile Çankaya Mizah Festivali’nde.

Cem Dinlenmiş
Penguen’in “Her Şey Olur” köşesi ile gündemi derleyip kendi diliyle eleştiren Cem Dinlenmiş Sergisi Çankaya Mizah Festivali’nde.

Tayyar Özkan
Dünyanın en önemli çizgi roman karakterlerinden olan, sınırı çok uzun zaman önce Türkiye’yi aşan, hatta değeri önce uzaklarda anlaşılıp sonra farkına varılan “Caveman” karakterinin yaratıcısı, karikatürün önemli ismi Tayyar Özkan, çok özel performansı ile Çankaya Mizah Festivali kapsamında Mülkiyeliler’de.

Mehmet Esen
90’lı yıllarda Leman Kültür de yaptığı tek kişilik gösterisi ile stand-up denen gösteri şeklini bizlere tanıtan ve kendisi gibi birçok stand-up’çının sahne almasını sağlayan Mehmet Esen, “Meddah 2012” gösterisi ile yurt dışında da büyük ilgi görmüş birçok yabancı basında övgüyle kendisinden bahsedilmiştir. Münir Özkul, Erkan Yücel, Genco Erkal gibi ustalar ile çalışan Mehmet Esen kısa süre önce başladığı ve biletleri kısa sürede tükenen “Meddah 2012” ile Mizah Festivali’nde.

“Yangın Var” – Söyleşi
İtfaiye kamyonları bozulan Karadenizli Çayırbağı beldesine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bir itfaiye aracı hibe eder. Karadenizli Koşman itfaiye arabasını teslim almak için hayatında ilk kez Diyarbakır’a ayak basar. Koşman, Diyarbakır’ın zenginliğini görür, Diyarbakır’a ve yaşayan halkına olan tüm algısı alt üst olur. Dönüş yolculuğu sırasında yanında gizemli bir misafir, dışarıda olağanüstü bir doğa, önünde uzun bir yol ve sıra dışı bir macera vardır. Aşk, hüzün ve kahkaha dolu 1.200 kilometrelik yolculuk Koşman ve Diyarbakır’dan kendisine katılan Asya’nın bütün hayatını değiştirir.
Yönetmenliğini Murat Saraçoğlu’nun, yapımcılığını Yol Sinema’nin yaptığı, başrollerinde Osman Sonant ve Nesrin Cavadzade’nin yer aldığı filmin çekimleri Diyarbakır’da başladı. Diyarbakır çekimlerinde başrol oyuncularının yanısıra Yavuz Bingöl, Ebru Ojen Şahin ve Metin Yıldız da rol alıyorlar.

“Kısmet Şov”
2011 yılının bahar aylarında gösterilerine başlayan “Kısmet Şov”; stand-up yapmak isteyenlerin toplanıp sahneye çıkıp rahatladıkları bir stand-up gösterisi, bir nevi gezgin bir komedi kulübü. Deniz Alnıtemiz, ve Deniz Özturhan’dan oluşan “Kısmet Şov” takımının parolası ise ne yazık ki yok.

Zaytung
Mizahi haberler veren, Türkiye merkezli bir internet sitesi Zaytung, “The Onion News” adlı mizansen haberler yapan bir ABD sitesinden etkilenilerek hazırlandı. İlk zamanlarda sadece aslı olmayan haberlere yer veren site, sonradan bunun yanına Son Dakika, Astroloji, Spor, Dergi, ZTN, Fotohaber, Video ve Halkın Sesi bölümlerini de ekledi.

Twitter Ünlüleri 
Mesut Bahtiyar -Sami Hazinses - Eski Solcu’nun katılımlarıyla!
Sosyal medyada gerçek adını, kim olduğunu, nereli olduğunu bilmediğiniz ama gülmekten ve RT etmekten yorulduğunuz adamlar ile keyifli bir sohbete hazır olun!
twitter.com/samihazinses
twitter.com/eskisolcu
twitter.com/mesutbahtiyar

“Azrail Blöf Yapmaz”
Yön Sanat Atölyesi’nin, tamamı engelli bireylerden oluşan 12 kişilik kadrosuyla ortaya çıkardığı “Azrail Blöf Yapmaz” oyununun teması trafik ve aşk. Oyunda, iyi ve kötü karakterlerde iki dolmuş şoförünün üzerinden trafik kurallarına uymanın önemini anlatılıyor. Bir meyhanede şarkıcılık yapan Filiz’e aşık olan şoförler arasında gelişen çekişmeler, trajikomedik bir dille anlatılıyor.

“Kadın Mizahçı Olmak” Söyleşisi
Gülay Batur, Meral Onat ve Raziye İçoğlu’nun (Bayan Yanı Dergisi çizerleri) katılımıyla gerçekleşecek sohbetin moderatörlüğünü Aksu Bora üstlenecek.

Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails