21 Ocak 2012 Cumartesi

NEŞE VE KARİKATÜR MÜZESİ 20 OCAK CUMA GÜNÜ İZMİR'DE AÇILIYOR

Türkiye'nin ilk karikatür müzesi İstanbul'da önce Tepebaşında sonra da Saraçhane'de açıldı yıllar önce. 20 yıla yakın bir süre Saraçhane'de hizmet veren, İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı bu müze şu anda Tepebaşında "Karikatür ve Mizah Merkezi" adıyla, Karikatürcüler Derneği ve sevgili Erdoğan Bozok'un çabalarıyla artık müze ismi olmadan devam ediyor.
Müze adıyla hizmetini sürdüren tek müze ise Atila Özer'in büyük emekleriyle hayat bulan Eskişehir'deki "Eğitim Karikatürleri Müzesi" idi. Bu müze sevgili Atila Özer'in geçen yılki erken kaybının ardından da, yeni müdürüyle karikatüre hizmetini sürdürüyor. Öğrendik ki; bu iki oluşumun yanına İzmir'de bir üçüncüsü ekleniyor. İzmir Konak Belediyesi, Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi ile İzmir Mask Müzesi’nin ardından 20 Ocak Cuma günü, Neşe ve Karikatür Müzesi’ni de açmaya hazırlanıyor. Cuma günü Alsancak’ta kentin kültür yaşamına katılacak müzede Türk karikatürcülüğünden örnekler yer alacak. Müzenin ilk sergisi de “Akdeniz Neşesi” adıyla izlenime sunulacak. Müzede arşiv odası, iki sergi salonu, toplantı odasıyla hediyelik eşya bölümü de yer alacak. İki sergi salonunun birinde temalı sergilere yer verilirken, diğerinde de güncel olaylar geçmişten günümüze uzanan karikatürler sergilenecek. Müzenin arşivinde de Ali Fuad Karagöz’ün 1900’lü yılların başında yayınlanan karikatürlerden Oğuz Aral’ın Avni’sine, Eflatun Nuri’den Altan Erbulak’a geniş bir yelpazede örnekler yer alıyor. İzmir’in barış, sevgi ve mutluluk özlemini dile getiren bir müzeye kavuştuğunu belirten Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, “Dünyanın yaşadığı kaos ortamında, açlık, savaş, cinayet ve şiddetin kol gezdiği bir dönemde mizahi yaklaşımlar yüzleri gülümsetmenin yanı sıra olaylara bambaşka bir pencereden bakmayı da sağlıyor. Neşe ve Karikatür Müzesi’ni şekillendirirken insan ruhunun ve aklının birleştiği noktaları göz önüne aldık. Mutlu olmanın, komik olanı görmenin, dünyayı bambaşka bir gözle algılamanın önemini göstermenin yanında oluşturulan arşivle de geçmişi bugün ile birleştirdik. 7’den 70’e herkesin keyif alacağı müzemizle hem barış ve mutluluk özleminin yaşam bulmuş halini hem de sanatın birleştiriciliğini hep birlikte yaşayacağız” dedi.
MİZAHHABER'İN NOTU: Neşe ve Karikatür Müzesi'nin www.izmirneselimuze.com adresinde bir sitesi var ancak siteye girdiğimizde henüz sitedeki tüm bölümlerin boş olduğunu gördük. Müze Cuma günü açılıyor ama sitesi henüz öylesine açılmış, bu siteyi bir an önce doldurmak gerekiyor, müzecilik de mizah gibi ciddi bir iştir, bizden söylemesi dostlar!.. (Bu arada keşke hazırlık aşamasında bilgimiz olsaydı, karikatür-mizah anlamında İzmir'de yüzlerce diyebileceğimiz etkinliğe katkı sağlamış biri olarak belki bir yararımız dokunurdu!!!)


Müze Açlıdı

BUGÜN İZMİRDE "NEŞE VE KARİKATÜR MÜZESİ" ADIYLA BİR MÜZE AÇILDI. KÜLTÜR BAKANI GÜNAY'IN DA BULUNUP KURDELASINI KESTİĞİ BU MÜZENİN AÇILIŞ KONUŞMASINDA KONAK BELEDİYE BAŞKANI HAKAN TARTAN, BU MÜZENİN TÜRKİYEDEKİ İLK KARİKATÜR MÜZESİ OLDUĞUNU SÖYLEMİŞ... BU YANLIŞI BİRİNİN DÜZELTMESİ GEREKİYORDU... SN. TARTAN'IN SAYFASINA YAZDIĞIM YAZIYI ŞİMDİ SİZLERLE DE PAYLAŞIYORUM: "SN. TARTAN; KONUŞMANIZDA "TÜRKİYENİN İLK KARİKATÜR MÜZESİ" DEMİŞSİNİZ. KEŞKE BU MÜZEDE "DANIŞMANLIK" ÜSTLENENLER SİZE BİRAZ BİLGİ VERSEYDİ. BU MÜZE TÜRKİYEDEKİ İLK KARİKATÜR MÜZESİ DEĞİLDİR. BU ÜÇÜNCÜ MÜZEDİR. İLKİ İSTANBUL'DA AÇILMIŞ, 20 YIL HİZMET VERDİKTEN SONRA ŞU ANDA "KARİKATÜR VE MİZAH MERKEZİ" ADIYLA DEVAM ETMEKTEDİR. AMA ESKİŞEHİR'DE AÇILAN KARİKATÜR MÜZESİ "MÜZE" OLARAK, YOLUNA DEVAM EDİYOR. HAYATINI 34 YILDIR KARİKATÜRE VE MİZAHA ADAMIŞ BİRİ OLARAK ŞUNU DA SÖYLEMEM GEREK; KARİKATÜR 'NEŞE' SÖZCÜĞÜYLE DE YANYANA GİTMEMİŞ. ÇÜNKÜ MARK TWAİN DE DEDİĞİ GİBİ "MİZAHIN KAYNAĞI NEŞE DEĞİL HÜZÜNDÜR, CENNETTE MİZAH YOKTUR!" KARİKATÜR DE ASLINDA NEŞEYE DEĞİL HÜZNE KAYNAKLIK EDEN DERİNLİKLİ BİR SANATTIR. SEVGİLERİMLE..."


Cihan Demirci

Hiç yorum yok:

Linkler

Related Posts with Thumbnails