21 Haziran 2011 Salı

Ve "Harakiri" Kapandı!

Bana bugün ulaşan bilgilere göre ülkemiz çizgisini yurt dışında başarıyla temsil eden başarılı çizgi roman çizeri Kutlukhan Perker yönetimindeki HARAKİRİ iflas etti!
1. sayısında gayri ahlaki şeyler (!) bulunan dergi "muzır kurulunca" poşete girmeye sevk edilmiş. Ancak bu arada ciddi ve yüklü de bir para cezası almış dergi. Bu poşete girme kararı kendilerine tebliğ edildiğinde de 2. sayı dağıtım kanalıyla ülkenin her yanına dağılmaya başlanmış. Bu şekilde poşete girememiş dergiye bir ikinci ceza kesilmiş. Dillerde dolanan rakam 100 bin TL'yi buluyor. Mahkeme masrafları, avukat ücretleri v.s. de buna ekleniyor...
Özetle Harakiri mizah dergisi 2. sayısında iflas etmiş bulunuyor.
Kutlukhan Perker ve ekibi çizgi romanımızı (!) yine yurt dışında temsil etmeye devam mı edecek yoksa inatla "sanat nedir"i mi anlatmaya çalışacak buralarda bilinmez ya geçmiş olsun... Haydi hayırlısı!
Ümit Kireççi

6 yorum:

Mr. Aşkın Güngör dedi ki...

Bu işin hayırlısı yok! Ülkenin bittiğinin, havanda su dövüldüğünün, sanatın içine tükürüldüğünün ve tükürüleceğinin kanıtı bir uygulama bu! Bin kere yazıklar olsun bu zihniyete!

kaderkismet dedi ki...

rezalet diyecegim, can sıkıntısı diyecegim.. nasil olacak bilmiyorum

ceza grcekten ceza olmsu adamlara, nasil bir örgütlenmeye gidilecek, nasıl kacılacak bu korkulardan, hiç bilemiyor, endişeleniyorum

Sıtkı Sıyrıl dedi ki...

Sadece kapak! olarak bir sayı daha çıkıp, o "kapak"ta da bu gerizekalı sistemi yeren bir yazı/görsel ile okuyuculardan zararlar için yardım istenebilir belki.

yunusmeyra dedi ki...

"ileri demokrasi", "yetmez ama evet"...düdükten makarna,tosuruktan teyyare..ya bu ülkenin bir çok "yarı aydını", sözde "marksisti", ileri "zanatçısı","çok bilmişi","az okumuşu,ama şaklaban köşe yazarı.." masa altında sunulan tastaki artığa salya damlatıyor..başka şeyler mi olmasını bekliyorsunuz..şunu düşünün önce:30 sene önce gır gır kapatıldığında destek için para toplayan,havlu ve pijama,yiyecek gönderen okuyucular ve illede "üreteceğiz!" diyen yazar-çizerler vardı..zihni sinir'in bir çok "procesi" vardı, ama siz gittiniz amerkanın "bop" procesine inandınız..fransızlar küfür ruhun yelpazesi derlermiş,insanın şimdi bir ton serinleyesi geliyor ama blog ta kapanır diye düşündük bir an ,onun için can yücel ve neyzen tevfik okuyun ve bulabildiğiniz en sinkaflı mısraları bu mesajın son paragrafı kabul edin..

Hazal dedi ki...

Biz de Kayıp Rıhtım olarak tepkimizi dile getiriyor ve bu saçmalığı protesto ediyoruz!

Bunun adı küçükleri korumak değil, sanatı kafalarına göre yönlendirme.

Adsız dedi ki...

Bilmiyorum kaçınız bu derginin ilk sayısını okudu ama bu iflas derginin iflasıdır. Ortaya bir şey koydukları yoktu zaten. Suçu başkasına atıyorlar. Yapsınlar online versiyonun ve burada sansüre ahkam kesenlerde abone olup yaşatsın onu. Ortada yazarından okuyucusuna yayılmış bir iki yüzlülük var. İktidara alanen küfreden Leman, Penguen dergisi kapatılmazken harakiri'nin kapatılması manidardı. Ben aldım ve hayatımda ilk kez bir mizah dergisine verdiğim para için üzüldüm.

Linkler

Related Posts with Thumbnails